2002

Vokálne kvarteto The Manhattan Transfer si udržiava popularitu od polovice sedemdesiatych rokov, na konte majú osem cien Grammy. Ich vokálny prejav sa vyznačuje štvorhlasovou harmóniou a tónovou čistotou. Často experimentujú s rôznymi hudobnými štýlmi od klasiky cez swing, rozmanité džezové formy až po latinsko-americké rytmy, ktorým v klasickej podobe dávajú nový hudobný rozmer.

Ronald Snijders je najvýznamnejší holandský flautista Tento hyperaktívny hudobník vydal dvadsať albumov s vlastnými skladbami, charakteristických striedaním štýlov od severoamerického jazzu a fusion až po afro-karibský jazz a brazílske groovy (na debutovom albume Natural sources si všetky nástroje nahral sám).

Francúzski hudobníci majú dôležité slovo v mixoch jazzu a elektroniky. Už minulý rok na BJD vystúpila skupina Mei tei shô a je pravdepodobné, že jej úspech tento rok zopakuje duo Bumcello. Bumcello je duo plné protikladov, stretnutie akademicky vzdelaného violončelistu a bubeníka s punkovou minulosťou na pôde elektroniky s vplyvmi hip-hopu, jazzu, dubu, popu a world music (Afrika, Jamajka, Brazília, cigánsky folklór). 

Klavirista Miki Skuta (1960) stojí pevne vo vážnej hudbe aj v jazze. Na BJD 2002 vystúpi s medzinárodnou slovensko-rakúskou zostavou s novým programom Identity. Väcšinu hudobníkov spoznal Skuta na koncertoch v Rakúsku, Švajciarsku aj doma. Skuta napísal osem skladieb špeciálne pre toto obsadenie. Projekt má premiéru 19. októbra v renomovanom viedenskom jazzovom klube Porgy a Bess a po koncerte na BJD ho nahrajú v štúdiu.

Najväčšia hviezda festivalu, americký gitarista a spevák (1951), ktorý osciluje od fusion k blues. Na gitare zacal hrat v trinástich a jeho prvou inšpiráciou bol biely bluesový gitarista Michael Bloomfield. V rokoch 1972 - 73 účinkoval s čiernym bluesmanom Jimmym Witherspoonom a už v roku 1974 ako dvadsaťtriročný dostal ponuku na spoluprácu od Georgea Harrisona a Joni Mitchellovej. Prvú sólovú platňu Schizophonic vydal v roku 1976. 

Dvadsaťčlenná (!) skupina známeho basistu Garyho Crosbyho, ktorú ju založil v roku 1991 a na big band sa rozrástla v roku 1999. Spája hudobníkov troch generácií (od 24 do 72 rokov) a odpovedá na otázku, ako by vyzeral jazz, keby mal korene na Jamajke a nie v Amerike. Tento orchester hrá s jazzovou dikciou ska, mento, karibskú hudbu a samozrejme reggae (skrátene skazz - ska + jazz). 

Speváka Dana Bártu pred vydaním albumu Illustratosphere málokto spájal s jazzom, orientoval sa skôr na rock (Alice, Die El Eleffant), funky (J.A.R., Sexy Dancers) či muzikály (Jesus Christ Superstar, Evita). Jeho introvertný a vskutku jazzový album Illustratosphere (2000), ktorý vznikal poldruha roka, bol pre mnohých jeden z najsilnejších hudobných zážitkov posledného obdobia.

Julio Baretto sa narodil v roku 1967 v Guanabacoa na Kube. Absolvoval Národnú hudobnú školu. Hral s významnými jazzmanmi (Gonzalo Rubalcaba, Omar Hernandez, Ron Carter, Charlie Haden, Miroslav Vitouš, John Patitucci, Buster Williams, David Sanchez, Chucho Valdes, Steve Coleman).

Lučenecká skupina tradičného jazzu, ktorá tento rok oslávi svoje desiate narodeniny. V terajšej zostave funguje asi dva roky. Hráva niekoľko desiatok koncertov ročne, na Slovensku i v zahraničí. 

Kontrabasista, multiinštrumentalista, skladateľ, básnik a textár Ryszard Tymon Tymanski (nar. 1968 v Gdansku) študoval od polovice 80. rokov anglistiku na gdaňskej univerzite. V roku 1988 odišiel zo školy, aby sa mohol profesionálne venovať hudbe.