Miki Skuta Club: Identity

SK

Miki Skuta (klavír, klávesy, líder)
Juraj Bartoš (trúbka)
Gerald Preinfalk (altsax, sopránsax)
Radovan Tariška (altsax)
Edi Köhldorfer (gitara)
Peter Herbert (kontrabas)
Ingrid Oberkanins (perkusie)
Alex Deutsch (bicie)

Klavirista Miki Skuta (1960) stojí pevne vo vážnej hudbe aj v jazze. Na BJD 2002 vystúpi s medzinárodnou slovensko-rakúskou zostavou s novým programom Identity. Väcšinu hudobníkov spoznal Skuta na koncertoch v Rakúsku, Švajciarsku aj doma. Skuta napísal osem skladieb špeciálne pre toto obsadenie. Projekt má premiéru 19. októbra v renomovanom viedenskom jazzovom klube Porgy a Bess a po koncerte na BJD ho nahrajú v štúdiu.

Skuta je absolventom VŠMU, odbor klavír. Získal množstvo medzinárodných ocenení na interpretačných súťažiach. Na jazzovom koncerte verejne vystúpil až v roku 1990 v Bratislave. Vzápätí založil svoju prvú jazzovú skupinu ESH s Andrejom Šebanom a s Jurajom Griglákom (vystupovali na Slovensku a v Prahe). V roku 1991 založil skupinu The Quartet (+ Juraj Bartoš - trúbka, Juraj Griglák - kontrabas, Cyril Zelenák - bicie), ktorá účinkovala do polovice roku 1992. Začiatkom r. 1992 nahrali CD Alice in Jazzland, kde okrem štandardov nájdeme šesť Skutových kompozícií.

V tom istom roku je Skuta pozvaný do Rakúska na účinkovanie v skupine Octet Ost, kde hrali významní hudobníci, ako Tomasz Stanko, Arkady Shilkloper, Andrej Vapirov a ďalší. Zakladateľom tohto súboru bol trombonista a skladatel Christian Muthspiel. S Octet Ost vystúpil na cca. 25 koncertoch v Rakúsku, v Taliansku a vo Švajciarsku, medziiným na prestížnych európskych jazzových festivaloch. V roku 1993 nahrali vo Viedni CD Octet Ost 2.

V roku 1993 sa Skuta zoznámil s gitaristom Wolfgangom Muthspielom a s huslistom Benjaminom Schmidom. S Muthspielom vystúpil na niekolkých koncertoch v duu a nahrávali aj pre STV. Neskôr so Schmidom hrali v Muthspielovej skupine Motley Mothertonque. Členmi formácie boli osobnosti, ako Ernesto Molinari, D. K. Dyson, Peter Herbert, Tom Rainy.

Od roku 1994 pôsobili v rôznych formáciách (+ Edi Köhldorfer - gitara, Georg Breinschmidt, Hrewig Neugebauer - kontrabas, Klaus Dickbauer - saxofón a další). Vystúpili na cca. 60 koncertoch v Nemecku, Rakúsku, v Holandsku a Švajčiarsku, odohrali spoločný koncert s Didierom Lockwoodom a nahrali CD, na ktorom je opäť šesť Skutových kompozícií. Spolupráca s Benjaminom Schmidom trvá dodnes v oblasti jazzu aj klasickej hudby.

V rokoch 1996 - 1998 bol Skuta lektorom jazzovej triedy na letných kurzoch vo Viktring - Klagenfurte.