Bumcello

FR

Cyril Atef (perkusie, spev, elektronika)
Vincent Ségal (violoncelo, elektronika)

Francúzski hudobníci majú dôležité slovo v mixoch jazzu a elektroniky. Už minulý rok na BJD vystúpila skupina Mei tei shô a je pravdepodobné, že jej úspech tento rok zopakuje duo Bumcello. Bumcello je duo plné protikladov, stretnutie akademicky vzdelaného violončelistu a bubeníka s punkovou minulosťou na pôde elektroniky s vplyvmi hip-hopu, jazzu, dubu, popu a world music (Afrika, Jamajka, Brazília, cigánsky folklór). 

Ako už naznačuje pôvodný názov skupiny, Drum'n cello, hudba tohto dua vychádzala z drum'n bass. Výrazný je zvuk elektrického violončela, ktorý je často elektronicky upravovaný.

"Vincent sa pre štúdium violončela rozhodol okamžite po skončení prípravky v Rennes, Cyril v Berlíne trieskal do kartónových škatúľ a nevedel si predstaviť život bez rytmu. O nejaký čas sa ich osudy dostali do dokonalého kontrastu." Vincent bol prijatý na Národné konzervatórium v Lyone a Cyrila vyhodili z katolíckej školy na Floride, kam sa s rodičmi presťahoval. V trinástich sa z neho stal podľa vlastných slov "skutočný a presvedčený punker". Rodicia sa, ako to už býva zvykom, pokúsili o jeho "záchranu" a poslali ho do Francúzska, kde sa ale na cirkevnej škole nenaučil nastavovať druhé líce, naopak, naďalej zatínal päste.

Otec ho však priviedol k jazzu a Cyril postupne prehodnotil svoj vzťah k hudbe ako umeniu. Zapísal sa na bostonskú Berklee College of music a študoval tam kompozíciu, ale o dva roky odišiel zo školy a živil sa ako pouličný hudobník v Amsterdame. Vincent sa venoval vede na inštitúte hudobného výskumu v Paríži. (propagačný materiál skupiny Bumcello).

Na svojich vystúpeniach Bumcello kombinujú prednatočené loopy so živým hraním. Sami definujú svoju hudbu ako "elektronicko-akustickú". Táto hudba rozširuje obzory posluchácom jazzu a urcite bude zaujímavá aj pre "elektronickú generáciu".