Robben Ford (gitara, spev)
Neil Larsen (klávesy)
Roscoe Beck (basová gitara)
Tom Bechtlein (bicie)

Robben Ford & Band

USA

Najväčšia hviezda festivalu, americký gitarista a spevák (1951), ktorý osciluje od fusion k blues. Na gitare zacal hrat v trinástich a jeho prvou inšpiráciou bol biely bluesový gitarista Michael Bloomfield. V rokoch 1972 - 73 účinkoval s čiernym bluesmanom Jimmym Witherspoonom a už v roku 1974 ako dvadsaťtriročný dostal ponuku na spoluprácu od Georgea Harrisona a Joni Mitchellovej. Prvú sólovú platňu Schizophonic vydal v roku 1976. 

V tom čase hral s talentom sebe vlastným aj na saxofón, neskôr sa rozhodol výlučne pre gitaru. Robben Ford zakladal v roku 1978 aj u nás dobre známu jazzrockovú skupinu Yellowjackets, ale opustil ju, lebo sa vrátil ku koreňom a so svojou skupinou Blue Line pomáhal formulovať ďalšiu tvár moderného blues. (na BJD vystupovali Yellowjackets v roku 1996).

Ford inicioval aj rôzne projekty, kde hral alternatívny jazz (napr. s Billom Frisellom, Ralphom Townerom, Charliem Hadenom). Medzi jeho životné angažmány patrilo svetové turné s guruom moderného jazzu Milesom Davisom (1986).

V poslednom čase sa dopracoval k pesničkovej tvorbe, neohraničenej štýlmi, resp. využívajúcu mnohé z nich: Blues, soul, jazz, rhythm and blues, funky a podobne. Robben Ford je mimoriadne flexibilný gitarista s charakteristickým, citlivým, melodickým, ale zároveň veľmi harmonicky a melodicky sofistikovaným prejavom, spoznateľný, štýlový spevák a mimoriadne schopný skladateľ s veľkým melodickým potenciálom.

Počas svojej tridsaťročnej kariéry vydal Robben Ford štrnásť albumov. Štyrikrát bol nominovaný na cenu Grammy (najlepšia nahrávka súčasného bluesu, najlepšia nahrávka inštrumentálneho rocku). "Ford nie je bluesový purista o nič viac ako rockový purista, jazzový purista alebo rhythmandbluesový purista. Nie je dostatočne usadený, priamy a konzervatívny na to, aby bol purista. Nebude sa vám to páčiť, ak uznávate iba jeden hudobný žáner, ale poteší vás to, ak zdieľate Fordov eklektický rozhľad a obdivujete jeho pestrosť." (Alex Henderson, www.allmusic.com)