HU

Nagy Emma Quintet v roku 2018 získal Grand Prix a ďalšie dve ceny pre sólistov na Budapest Downtown Jazz Competition. V roku 2019 skupina na základe hlasov medzinárodnej poroty získala výročné ocenenie za najlepší orchester na každoročnej prehliadke Müpa Jazz. 

Bubeník a skladateľ Balázs Bágyi je dnes jedným z najuznávanejších hudobníkov maďarskej jazzovej scény, prerazil aj na medzinárodnú scénu. Posledné dve desaťročia v rôznych kapelách hrá hudbu takmer vo všetkých žánroch, jeho melodický štýl hry na bicie je jedinečný.

Gregorz Karnas je poľský jazzový spevák, ktrorý v rokoch 2006 a 2007 dostal ocenenie Grand Prix of Jazz na súťažiach v Belgicku a Francúzsku. Študoval na prestížnom Jazz Institute v Katowiciach.

Renomovaná maďarská skupina Djabe hrá od roku 1995. Vďaka svojej hudobnej originalite a virtuozite členov je častým hosťom najlepších svetových jazzových festivalov. Špeciálnym hosťom bude islandský perkusionista Gulli Briem z Mezzoforte.

Amadinda je najoriginálnejšia a najvšestrannejšia perkusná skupina v Európe. Celosvetovú slávu získali predovšetkým vďaka svojim interpretáciám skladateľov ako John Cage, Maurice Ravel, Claude Debussy, György Ligeti a Steve Reich.

Viktor Toth je jedným z najtalentovanejších hudobníkov nastupujúcej generácie maďarských jazzmanov. Mladý saxofonista je podľa vlastných slov neustále na ceste hľadania univerzálnej harmónie. Pred rokom dostal divácku cenu "Jazzman roka". Známym sa stal pred štyrmi rokmi vďaka albumovému debutu, ktorý bol podľa kritikov najlepším albumom roka u našich južných susedov.

Špecialitou kvintetu Miklósa Lukácsa je up-to-date world fusion, ktorý sa drží tradícií jazzu. Tajomstvo zvuku skupiny je zdanlivo jednoduché: najvýraznejšie mladé maďarské jazzové talenty uplatňujú svoj tvorivý prístup. Quintet ignoruje väčšinu európskych hudobných rutín: rytmy  čerpajú z bohatosti a zložitosti indického systému Tala, melódie a harmónie strážia prítomnosť progresívneho jazzu.

Už niekoľko rokov patria maďarskí hostia na BJD medzi najväčšie prekvapenia festivalu. Jazz má u našich južných susedov silné podhubie - nielen klasický, ale aj ten súčasný, ktorý prináša mladá hudobnícka krv. Na čele zástupu nových, vzrušujúcich umelcov je Singas Project z historického mesta Pécs (Päťkostolie), ktoré bude onedlho oficiálnym hlavným mestom európskej kultúry.

F.S.C.O. je pätnásťčlenný, netradičný komorný orchester, založený pred dvoma rokmi Jánosom Nagyom, jedným z najvýznamnejších súčasných maďarských jazzmanov. Slobodu neobsahuje len názov: odkazom orchestra je slobodná, originálna, a súčasná tvorba. 

Šesťčlenná maďarská kapela hrá nezameniteľný jazz s nádychom etnickej, aj modernej urbánnej hudby, doplnený o skvelé animácie a svetelnú šou. Počas koncertov zaznejú exotické nástroje, ako napr. kaval, gadulka, bansuri, sitara, sarangi, tabla, ghatam, dholak, kalimba, konnakol, cymbal, ale aj elektronika a live surround.