Amadinda

HU

Károly Bojtos – vibrafón, perkusie
Aurél Holló – vibrafón, perkusie
Zoltán Rácz - vibrafón, perkusie
Zoltán Váczi - vibrafón, perkusie
hostia:
Mátyás Szabó - perkusie
László Tömösközi - perkusie

Amadinda je najoriginálnejšia a najvšestrannejšia perkusná skupina v Európe. Celosvetovú slávu získali predovšetkým vďaka svojim interpretáciám skladateľov ako John Cage, Maurice Ravel, Claude Debussy, György Ligeti a Steve Reich.

Okrem prepisu veľkých diel z dejín hudby na bicie nástroje Amadinda neustále skúma úlohu bicích v tradičných kultúrach na celom svete. Členovia skupiny Zoltán Rácz, Zoltán Váczi, Aurél Holló a Károly Bojtos skladajú aj vlastné kompozície. Dôležitosť súboru v súčasnej hudne vyzdvihuje aj fakt, že tak John Cage ako aj Steve Reich zložili diela písané špeciálne pre Amadindu.

Amadinda Percussion Group vznikla v Budapešti v roku 1984 s cieľom interpretácie dnes už klasických majstrovských kúskov svetovej perkusívnej hudby, a medzinárodného šírenia diel maďarských skladateľov. Okrem súčasnej vážnej hudby a world music v tvorbe Amadindy cítiť aj vplyvy jazzu a populárnej hudby. Skupina spolupracovala aj s najúspešnejším maďarských spevákom a skladateľom Gáborom Presserom.

Amadinda hrá iba na bicích nástrojoch a perkusiách. Koncert štvorčlenného súboru je jedinečným hudobným zážitkom. Na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská Sporiteľňa sa predstaví vzácna skupina, prinášajúca takú radosť z hudby, ktorá sa najviac približuje k prapôvodnému prežívaniu rytmov v histórií hudby.