Bágyi Balázs New Quartet & Pocsai Kriszta

HU

Kriszta Pocsai - spev

Soso Lakatos - tenor a alt saxofón

Dezső Oláh - klavír

Péter Oláh - basa

Balázs Bágyi - bicie

Bubeník a skladateľ Balázs Bágyi je dnes jedným z najuznávanejších hudobníkov maďarskej jazzovej scény, prerazil aj na medzinárodnú scénu. Posledné dve desaťročia v rôznych kapelách hrá hudbu takmer vo všetkých žánroch, jeho melodický štýl hry na bicie je jedinečný.

Predchádzajúce Bágyiho kvarteto fungovalo od 2004 do 2011. Skupina bola veľmi dôležitou stálicou maďarskej etno-jazzovej scény. Hudba nového kvarteta má menej ľudového pozadia: znie ako súčasný akustický jazz založený na prvkoch post-bopu. Jeho partnermi sú najlepší hráči mladej generácie z Budapešti. 

V posledných rokoch sa kapela zúčastnila na mnohých európskych jazzových festivaloch, vystupovala v  renomovaných jazzových kluboch. Pred dvoma rokmi získal album “Homage to Shakespeare” s vokalistkou Krisztou Pocsaiovou cenu Gramofon, v prieskume čitateľov magazínu JazzMa.hu sa Bágyi Balázs New Quartet stal kapelou roka. Kvarteto hrá pôvodnú hudbu skomponovanú kapelníkom, ktorý v roku 2016 vyhral v kategórií skladateľ roka.

Kriszta Pocsai je popredná maďarská jazzová speváčka. Je jedinou speváčkou, ktorá má spoločný album s legendárnym maďarským klaviristom a skladateľom Bélom Szakcsi Lakatosom. Po dlhej umeleckej pauze sa  na pozvanie Balázsa Bágyiho vrátila na jazzovú scénu v roku 2016.