Miklós Lukács Quintet

HU

Miklós Lukács – cimbál
Kristóf Bacsó – saxofón
Péter Szalai – tabla
Mátyás Szandai – kontrabas
András Dés – perkusie, bicie

Špecialitou kvintetu Miklósa Lukácsa je up-to-date world fusion, ktorý sa drží tradícií jazzu. Tajomstvo zvuku skupiny je zdanlivo jednoduché: najvýraznejšie mladé maďarské jazzové talenty uplatňujú svoj tvorivý prístup. Quintet ignoruje väčšinu európskych hudobných rutín: rytmy  čerpajú z bohatosti a zložitosti indického systému Tala, melódie a harmónie strážia prítomnosť progresívneho jazzu.

Miklós Lukács Quintet je telesom 21. storočia – napriek tomu, že všetci členovia hrajú na akustických nástrojoch, takáto hudba by nemohla vzniknúť ani pred desiatimi rokmi. Cimbalista Miklós Lukács je jedným z najkreatívnejších umelcov svojej generácie.

Hudba Quintetu sa priznáva k všetkým dedičstvám z histórie Lukácsovho hudobného nástroja: cimbal je u nás symbolom cigánskej hudby, no svoj prastarý pôvod má v Perzií. Zvuk cimbálu je v tomto prípade zároveň organicky zabudovaný do kontextu súčasného jazzu.

Inovatívna fúzia vznikla nielen vďaka mimoriadnej otvorenosti voči hudbe ako takej – ale aj vďaka osobným skúsenosiam hudobníkov v USA a v Indií.