2009

Hudba je ako mozaika - súhrou rôzne zafarbených zvukových telies vzniká celok. Mozaika Ángely Tröndle pozostáva z veľmi rôznorodých, a individuálnych farieb. Siegmar Brecher na saxofóne a klarinetoch, Valentin Czihak na basu, Philipp Kopmajer na bicích, Michael Lagger na klavír, spieva svojská, a veľmi talentovaná Ángela Tröndle.

Eric Marienthal je saxofonista svetového kalibru. V roku 1995 mu bola udelená cena Berklee za vynikajúce úspechy v súčasnej hudbe. Na konte má jedenásť sólových albumov, hosťuje na stovkách nahrávkach tých najväčších hviezd. Hrával s menami ako Elton John, Barbra Streisand, Billy Joel, Stevie Wonder, Dionne Warwick, Burt Bacharach, Dave Grusin, Lee Ritenour, David Benoit, The Rippingtons, The Yellowjackets, B.B. King, alebo Ramsey Lewis.

Okrúhle 35. výročie Bratislavských jazzových dní okrem svetových hviezd, špeciálnych projektov a mladých talentov prináša jedinečnú udalosť - sedemnásťčlenný bigband. Kapelníkmi sú legendárne mená slovenskej hudobnej scény - slávni aranžéri a majitelia bigbandov Juraj Bartoš a Matúš Jakabčic, ktorí na popud Pavla Daněka zostavili BJD Superband.

Bez saxofónu vydržala iba prvých šesť rokov svojho života - ako desaťročná prvýkrát koncertovala, ako štrnásťročná už mala vlastnú kapelu Funky Stuff, s ktorou predskakovala aj na koncertoch Madonny. Prince síce Funky Stuff ako svoju predkapelu na poslednú chvíľu zrušil, no mladú saxofonistku pozval k sebe na pódium na improvizované sólo, a neskôr o nej aj spieval v refréne pesničky Partyman. O desať rokov Candy ako člen jeho kapely absolvovala legendárnu Musicology tour.

Joe Zawinul svojich spoluhráčov vždy vyberal nielen podľa ich virtuozity, ale aj podľa toho, či dotyčný hudobník prinesie do kapely aj niečo svoje, unikátne, či zapadne do jeho hudobnej vízie. Po rozpade Weather Report takto zostavoval a cizeloval The Zawinul Syndicate, hybnú silu k jeho výletom v rámci, ale predovšetkým spoza hraníc jazzu.

Christian McBride je fenomenálny kontrabasista a basgitarista, patriaci k úzkej svetovej špičke. Hoci pre širokú verejnosť je známy predovšetkým z trojročnej spolupráce so Stingom, od začiatku deväťdesiatych rokov sa postupne objavil po boku umelcov ako Freddie Hubbard, Joe Henderson, McCoy Tyner, Herbie Hancock, Pat Metheny, Diana Krall, Roy Haynes, Chick Corea, Wynton Marsalis, Joshua Redman, Bruce Hornsby, či Sonny Rollins. Spolupracoval aj s hiphopovými legendami The Roots, a s krstným otcom funku Jamesom Brownom. 

Už niekoľko rokov patria maďarskí hostia na BJD medzi najväčšie prekvapenia festivalu. Jazz má u našich južných susedov silné podhubie - nielen klasický, ale aj ten súčasný, ktorý prináša mladá hudobnícka krv. Na čele zástupu nových, vzrušujúcich umelcov je Singas Project z historického mesta Pécs (Päťkostolie), ktoré bude onedlho oficiálnym hlavným mestom európskej kultúry.

Souljazz je multikultúrny orchester, založený pred siedmymi rokmi v Kanade. Členovia pochádzajú z rôznych hudobných žánrov - dokopy sa dali mladí a talentovaní multiinštrumentalisti hrajúci klasický jazz, rhythm and blues, afrobeat, rocksteady a latin funk. 

Maria Joao je jazzová speváčka svetového formátu, ktorej koncert bude iste jedným z najväčších zážitkov Bratislavských jazzových dní. Na Slovensku jej meno nie je mediálne známe, a to napriek tomu, že na západe je hviezdou jazzových festivalov a klubov už dve desaťročia. Jej hlas je fenomenálny, nikým nezameniteľný. Jazz chápe po svojom - keďže je portugalčanka, v jej pesničkách silno cítiť vplyv fado, a brazílskej hudby.

Svetová hviezda Terry Callier sa hudbe už skoro vôbec nevenoval, keď koncom osemdesiatych rokov jeho staré nahrávky znovuobjavil britskí diskžokej Gilles Peterson. Acidjazzová vlna nakoniec Calliera dostala do Londýna, a naspäť k hudbe. Občasné, ale veľmi úspešné koncerty v Británií a vo Francúzsku nakoniec viedli nielen k obnove kariéry, ale na jej vrchol: stal sa ikonou scény, spolupracoval s množstvom mladých folkových a nujazzových umelcov, a za posledných desať rokov vydal päť albumov.