Emil Viklický Trio

CZ

Cyril Zeleňák - bicie
Petr Dvorský - kontrabas
Emil Viklický - klavír

Emil Viklický je meno, ktoré netreba obzvlášť predstavovať ani v našich končinách. Jeden z mála celostvetovo známych a uznávaných českých hudobníkov je na scéne od sedemdesiatych rokov. Koncert klavíristu Viklického so svojim aktuálnym triom bol minulý rok menovaný na serveri All About Jazz ako jeden z dvanástich najlepších vystúpení roka.

Emil Viklický pochádza z Olomouca. Svoju kariéru začal v kapele Karla Velebného, medzinárodný úspech odštartovala výhra v improvizácií na festivale v Lyone v roku 1976. Nebola to posledná svetová cena pre klavíristu a skladateľa - Viklický bol ocenený napríklad v súťažiach kompozícií v Monacu, v Bostone a v Prahe. Ako klavírista spolupracuje s plejádou popredných hudobníkov. Koncertuje predovštkým v severnej Európe, v Nemecku a v USA,

Ako skladateľ je slávny predovšetkým za famózne zamiešanie vplyvu melodického moravského folklóru do svojej jazzovej tvorby. Začiatkom deväťdesiatych rokov jeho americká šnúra s Ad lib Moravia Ensemble zožala frenetický úspech v USA a v Mexiku. Komponuje aj filmovú hudbu, súčasnú vážnu hudbu, na konte má aj operu. Na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská Sporiteľňa vystúpi so svojim aktuálnym triom.

Bubeníkom tria je Cyril Zeleňák, slovenská bigbítová, rocková a jazzová legenda. Cyril Zeleňák na začiatku sedemdesiatych rokov hral s hviezdami ako Dežo Ursiny, Collegium Musicum, Fermáta, Modus a Prúdy. Neskôr sa preorientoval na jazz, bol členom kapiel Petra Lipu, Vlada Valoviča, Laca Gerhardta, Karla Velebného a Gustáva Broma. Na džezákoch naposledy vystupoval pred trinástimi rokmi.