Emil Viklický Trio

CZ

Cyril Zeleňák - drums
Petr Dvorský - double bas
Emil Viklický - piano

Emil Viklický is a worldwide famous Czech pianist and composer. His jazz is under the strong influence of Moravian folklore harmonies. He is composing and performing contemporary music and film music too.

One of the last years performances of his trio was voted by the All About Jazz page as one of the twelve best jazz concerts of the year. 

Emil Viklický pochádza z Olomouca. Svoju kariéru začal v kapele Karla Velebného, medzinárodný úspech odštartovala výhra v improvizácií na festivale v Lyone v roku 1976. Nebola to posledná svetová cena pre klavíristu a skladateľa - Viklický bol ocenený napríklad v súťažiach kompozícií v Monacu, v Bostone a v Prahe. Ako klavírista spolupracuje s plejádou popredných hudobníkov. Koncertuje predovštkým v severnej Európe, v Nemecku a v USA,

Ako skladateľ je slávny predovšetkým za famózne zamiešanie vplyvu melodického moravského folklóru do svojej jazzovej tvorby. Začiatkom deväťdesiatych rokov jeho americká šnúra s Ad lib Moravia Ensemble zožala frenetický úspech v USA a v Mexiku. Komponuje aj filmovú hudbu, súčasnú vážnu hudbu, na konte má aj operu. Na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská Sporiteľňa vystúpi so svojim aktuálnym triom.

Bubeníkom tria je Cyril Zeleňák, slovenská bigbítová, rocková a jazzová legenda. Cyril Zeleňák na začiatku sedemdesiatych rokov hral s hviezdami ako Dežo Ursiny, Collegium Musicum, Fermáta, Modus a Prúdy. Neskôr sa preorientoval na jazz, bol členom kapiel Petra Lipu, Vlada Valoviča, Laca Gerhardta, Karla Velebného a Gustáva Broma. Na džezákoch naposledy vystupoval pred trinástimi rokmi.