2024

Bill Frisell je americký jazzový gitarista, ktorý sa prvýkrát preslávil ešte v 80. rokoch - svoje prvé tri albumy vydal na kultovej značke ECM Records. Neskôr pôsobil v rôznych hudobných kontextoch, najmä ako účastník Downtown Scene v New Yorku, kde nadviazal dlhoročný pracovný vzťah s Johnom Zornom. Bol aj dlhoročným členom tria bubeníckeho veterána Paula Motiana. Od konca 90. rokov Frisellova tvorba zahŕňa aj výrazné prvky folku, rock'n'rollu a americany. 

Richard Galliano je nepochybne najslávnejším žijúcim akordeonistom, ktorý je hviezdou nielen jazzovej, ale aj klasickej a world-music scény. Je jedným z mála, ktorého sme aj tretíkrát pozvali na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa – naposledy u nás hral v roku 2010 so svojim legendárnym projektom The Tangaria Quartet. Na tohtoročné Jazzáky príde Richard Galliano so svojim aktuálnym New York Tango Triom, s ktorým hrá skladby z repertoáru svojho kamaráta Astora Piazzolu, doplnený o vlastné kompozície.

Ochrannou známkou manchesterského tria je kombinácia minimalistických klavírnych tém, hlbokých kontrabasových liniek, a elektronickou hudbou inšpirovaných bicích. Klavirista Chris Illingworth založil skupinu GoGoPenguin v meste, ktoré je slávne skôr alternatívnou hudbou ako jazzom. Skupina sa časom stala vlajkovou loďou novej britskej jazzovej vlny, ktorá je už niekoľko rokov dôležitou súčasťou celosvetovej progresívnej jazzovej scény.

Knower je americké jazz-funkové duo, ktoré naživo vystupuje ako vysokooktánový šesťčlenný ansámbl. Koncerty sú podstatou existencie skupiny - tá rozohní akékoľvek jazzové, funkové, či jazzrockové obecenstvo. Knower sa stal hviezdou kalifornského jazzu pred desiatimi rokmi - ako najtalentovanejšiu jazzfunkovú kapelu v Los Angeles ju vtedy promoval Quincy Jones, hneď na to sa zúčastnili nahrávania albumu “Family Dinner – Volume 2” legendárnych Snarky Puppy.