Bill Frisell Four

Bill Frisell, elektrická gitara

Greg Tardy, tenor saxofón, klarinet

Gerald Clayton, klavír, organ

Johnathan Blake, bicie

Bill Frisell je americký jazzový gitarista, ktorý sa prvýkrát preslávil ešte v 80. rokoch - svoje prvé tri albumy vydal na kultovej značke ECM Records. Neskôr pôsobil v rôznych hudobných kontextoch, najmä ako účastník Downtown Scene v New Yorku, kde nadviazal dlhoročný pracovný vzťah s Johnom Zornom. Bol aj dlhoročným členom tria bubeníckeho veterána Paula Motiana. Od konca 90. rokov Frisellova tvorba zahŕňa aj výrazné prvky folku, rock'n'rollu a americany. 

Za štyridsať rokov svojej kariéry Bill Frisell (1951) vydal 40 albumov, väčšinu na značkách Nonesuch, ECM a OKeh, ostatné štyri albumy publikoval v slávnom jazzovom vydavateľstve Blue Note. Na konte má aj cenu Grammy, plus ďalších šesť nominácií. Napriek tomu, že Frisell už styri desaťročia patrí do absolútnej prvej ligy, jeho historicky prvý koncert v Bratislave bude na tohtoročných Jazzákoch!

Na náš festival Bil Frisell príde s repertoárom, ktorého základom je fantastický dvojalbum “Four”, ktorý vyšiel pred dvoma rokmi na značke Blue Note. Album ponúka nové interpretácie predtým nahraných Frisellových originálov, ako aj deväť nových skladieb. Projekt predstavil novú zostavu hudobných priateľov- na klavíri hrá Gerald Clayton zo stajne Blue Note, na bicích Johnathan Blake a na saxofóne, klarinete a basklarinete dlhoročný spolupracovník Greg Tardy. Atmosféra albumu odráža Frisellovu náklonnosť k americane a bluesu, nahrávka ale slúži iba ako základ - naživo je dôležitá spontánna, kooperatívna orchestrácia, hĺbku charakteru hudby určujú aj rafinované rozhodnutia na pódiu.

“Frisell má za sebou veľa praxe v tom, ako vtesnať vrcholný koncept do skromného obalu. Dlhodobo je označovaný za jedného z najvýraznejších a najoriginálnejších improvizujúcich gitaristov súčasnosti, ale získal si aj povesť autora, ktorý vo svojej hudbe vyzdvihuje tematické súvislosti…” napísal o ňom New York Times.