GoGo Penguin

GB

Chris Illingworth, klavír

Nick Blacka, basgitara

Jon Scott, bicie

Ochrannou známkou manchesterského tria je kombinácia minimalistických klavírnych tém, hlbokých kontrabasových liniek, a elektronickou hudbou inšpirovaných bicích. Klavirista Chris Illingworth založil skupinu GoGoPenguin v meste, ktoré je slávne skôr alternatívnou hudbou ako jazzom. Skupina sa časom stala vlajkovou loďou novej britskej jazzovej vlny, ktorá je už niekoľko rokov dôležitou súčasťou celosvetovej progresívnej jazzovej scény.

GoGoPenguin debutoval v roku 2012 albumom “Fanfares”, za druhú platňu “v.2.0.” z roku 2014 bola skupina nominovaná na prestížnu Mercury Prize. Nasledovali úspešné, divákmi aj kritikmi milované koncerty po celom svete. Trio zložilo a nahralo novú hudbu do kultového filmu Koyaanisqatsi, spolupracovalo so svetoznámou chorografkou Lynn Page pre večierok Gillesa Petersona na Barbicane.

Najväčšiou senzáciou bol ale podpis zmluvy s Blue Note Records, najslávnejšým jazzovým vydavateľstvom na našej planéte - s prvým albumom uverejneným na tejto kultovej značke “Man Made Object” britské trio v roku 2016 vystúpilo na nezabudnuteľnom koncerte aj na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa. Blue Note skupine následne vydal ďalšie štyri albumy, na ktorých zvuk kapely sebavedome sledoval svoju vlastú cestu: obnovenie zvuku elektronického nujazzu a súčasnej vážnej hudby na jazzových akustických nástrojoch.

Kritici opisujú hudbu GoGo Penguin odkazmi na mená ako Esbjörn Svensson Trio, Massive Attack, Brian Eno, Šostakovič, Debussy, Aphex Twin, a Philip Glass.

Na novom albume “Everything Is Going to Be OK” (Sony Music) kapela srší optimizmom nových začiatkov, s novým bubeníkom, novou nahrávacou spoločnosťou a jemne aktualizovaným a rozvinutým zvukom, čím nastoľuje zvukovo slobodnejšiu éru.  Obrodený GoGo Penguin bude headlinerom sobotného večera na Jazzákoch. Ako v posledných rokoch je u nás dobrým zvykom, opäť prinášame špičkovú skupinu britskej novej jazzovej vlny.