FR

Tridsaťročný Charles Pasi je prvým francúzskym spevákom, ktorého angažovala kultová značka Blue Note Records. Zmluvu podpísal hneď na tri albumy. Pasi nie je iba spevákom - je hráčom na ústnu harmoniku aj gitaru. Charles Pasi je moderný bluesman, jeden z tých najlepších.

Harfistka a speváčka Laura Perrudin je senzáciou francúzskeho jazzu. Na Bratislavské jazzové Dni Slovenská sporiteľňa príde predstaviť svoj čerstvý autorký album “Poisons & Antidotes”, ktorý vychádza mesiac pred našim festivalom.

This homage to the French New Wave is all the more touching that none of the members of the Stéphane Kerecki Trio were born when directors François Truffaut, Jacques Rivette and Claude Chabrol invented a new language for the big screen.
 

Francúzski umelci na našom festivale vždy prekvapia energiou, originalitou, a experimentátorstvom. Nebude to inak ani tento rok: z Paríža prichádza nová hviezda francúzskeho jazzu, saxofonista Guillaume Perret.

Pierre de Trégomain je francúzsky jazzový spevák novej generácie. Inšpiruje sa širokou škálou speváckych štýlov - od Ala Jarreaua až po Klausa Nomiho. Krásnym a čistým hlasom interpretuje svoje vlastné texty a kompozície, ktoré síce hľadia aj do minulosti, ale výrazne spoluvytvárajú jazzovú budúcnosť.

Hosťujúcou krajinou Jazz Plays Europe v roku 2011 je Holandsko. Sedem hudobníkov z európskych krajín v Amsterdame nacvičil vlastný repertoár, s ktorým odohrajú 7 koncertov v 7 európskych štátoch. Prvý koncert bude na Slovensku, na Bratislavských jazzových dňoch.

Tento rok na BJD bude hrať nielen teraz najslávnejší kubánsky pianista Chucho Valdés, ale aj ten budúci najslávnejší. Ešte ani nie tridsaťročný supertalent a volá Harold López-Nussa, narodil sa v hudobníckej rodine v Havane. Je synom bubeníka Ruya López-Nussu a synovcom slávneho pianistu Ernana López-Nussu. Harold Lopez-Nussa je napoli Francúz, preto sa prednedávnom natrvalo usadil v Paríži.

Richard Galliano je nepochybne najslávnejším žijúcim akordeonistom, ktorý je hviezdou nielen jazzovej, ale aj klasickej a worldmusic scény. Je jedným z mála, ktorého sme aj druhýkrát pozvali na Bratislavské jazzové dni – tentokrát s jeho parádnym projektom The Tangaria Quartet. Richard Galliano opisuje svoj prvý koncert s Tangariou pred štyrmi rokmi ako jeden zo svojich najkrajších pódiových zážitkov. Práve preto skupina pokračuje ďalej, aj keď vystupujú iba výnimočne. 

Joe Zawinul svojich spoluhráčov vždy vyberal nielen podľa ich virtuozity, ale aj podľa toho, či dotyčný hudobník prinesie do kapely aj niečo svoje, unikátne, či zapadne do jeho hudobnej vízie. Po rozpade Weather Report takto zostavoval a cizeloval The Zawinul Syndicate, hybnú silu k jeho výletom v rámci, ale predovšetkým spoza hraníc jazzu.

Bibi Tanga je šarmantný, všestranný, nekonvenčný spevák a hudobník, živý kaleidoskóp africkej a americkej černošskej hudby dvadsiateho storočia. Na gitaru, basu a saxofón sa učil hrať z nahrávok Curtisa Mayfielda a Jamesa Browna.