FR

Richard Galliano je nepochybne najslávnejším žijúcim akordeonistom, ktorý je hviezdou nielen jazzovej, ale aj klasickej a world-music scény. Je jedným z mála, ktorého sme aj tretíkrát pozvali na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa – naposledy u nás hral v roku 2010 so svojim legendárnym projektom The Tangaria Quartet. Na tohtoročné Jazzáky príde Richard Galliano so svojim aktuálnym New York Tango Triom, s ktorým hrá skladby z repertoáru svojho kamaráta Astora Piazzolu, doplnený o vlastné kompozície.

Cyrille Aimée je francúzska jazzová speváčka s americkou kariérou. Vyhrala súťaže Montreux Jazz Festival Competition a Sarah Vaughan International Jazz Competition, a bola finalistkou Thelonious Monk International Jazz Competition. New York Times označil Aimée ako zmes Michaela Jacksona a Sarah Vaughan, ktorá stojí jednou nohou v tradíciách, druhou v súčasnom zvuku. Zažiarila po boku legiend ako David Sanborn, Wynton Marsalis, alebo Christian McBride, ale aj sólo iba so svojim spevom a looperom.

Mladá, extrémne talentovaná parížska speváčka a konzervatoristka Camille Bertault už mala nahratý svoj prvý štúdiový album so špičkovými francúzskymi hudobníkmi, a priprapovala sa na pozvoľný rozbeh svojej jazzovej kariéry. Po jednej neúspešnej skúške na konzervatóriu sa vrátila domov, napísala text, a naspievala ho do klasiky Johna Coltranea, sólo odscatovala, video uverejnila. Vybuchli internety. Zrodila sa nová hviezda francúzskeho jazzu.

Nicolas Dupuis je famózny mladý klavirista z kanadského Montrealu, od útleho veku školený v klasickom a jazzovom duchu. Hru na svoj nástroj aj vyučoval - na popredných Berklee School of Music a Nexus Institute. Na náš festival príde so svojim štvorčlenným elektronickým projektom Anomalie.

Spojenie mladého francúzskeho gitaristu Paula Jarretta a veterána amerického avangardného jazzu s impozantným portfóliom spoluprác a diskografiou Jima Blacka. Výsledkom je nekompromisný jazz, dotovaný rockovým, až grungeovým myslením. Ak sa vám toto spojenie zdá bizarné a nepredstaviteľné, spomeňte si na výboje Johna Zorna, s ktorým Jim Black pravidelne hráva. Saxofonista Julien Pontvianne tiež rád mixuje tradície s prítomnosťou – od renesančnej hudby cez jávske gamelanové orchestre po avantgardný jazz či skupinu Sonic Youth.

Tridsaťročný Charles Pasi je prvým francúzskym spevákom, ktorého angažovala kultová značka Blue Note Records. Zmluvu podpísal hneď na tri albumy. Pasi nie je iba spevákom - je hráčom na ústnu harmoniku aj gitaru. Charles Pasi je moderný bluesman, jeden z tých najlepších.

Harfistka a speváčka Laura Perrudin je senzáciou francúzskeho jazzu. Na Bratislavské jazzové Dni Slovenská sporiteľňa príde predstaviť svoj čerstvý autorký album “Poisons & Antidotes”, ktorý vychádza mesiac pred našim festivalom.

This homage to the French New Wave is all the more touching that none of the members of the Stéphane Kerecki Trio were born when directors François Truffaut, Jacques Rivette and Claude Chabrol invented a new language for the big screen.
 

Francúzski umelci na našom festivale vždy prekvapia energiou, originalitou, a experimentátorstvom. Nebude to inak ani tento rok: z Paríža prichádza nová hviezda francúzskeho jazzu, saxofonista Guillaume Perret.

Pierre de Trégomain je francúzsky jazzový spevák novej generácie. Inšpiruje sa širokou škálou speváckych štýlov - od Ala Jarreaua až po Klausa Nomiho. Krásnym a čistým hlasom interpretuje svoje vlastné texty a kompozície, ktoré síce hľadia aj do minulosti, ale výrazne spoluvytvárajú jazzovú budúcnosť.