Portico Quartet

GB

Duncan Bellamy - bicie, elektronika

Milo Fitzpatrick - basa

Kerr Vine - hang drums + klávesy

Jack Wyllie - saxofón + klávesy

Najväčším prekvapením a objavom minuloročných jazzákov bola anglická skupina GoGoPenguin. Teraz vám prinášame slávnu kapelu, ktorá ju inšpirovala. Portico Quartet je už desať rokov stálicou britského moderného jazzu.

Neprepočuteľným prvkom v hudbe Portico Quartet je hang drum. Na svojom druhom albume “Knee-deep In The North Sea”, nominovanom na prestížne Mercury Awards kvarteto ešte znelo ako amalgám moderného jazzu a folkových prvkov. Do akustického jazzového zvuku kapely postupne pribúdali vplyvy elektroniky, súčasnej vážnej hudby, ambientu. Unikátnosť umocňoval aj nástroj hang drum. Portico Quartet od roku 2006 vydal za sedem rokov päť albumov, z toho tri vo vydavateľstve Petera Gabriela Real World. 

V roku 2015 sa skupina zredukovala na Portico, vynechala zo svojej zostavy hang drum, a nahrala elektronický pesničkový album pre legendárnu značku Ninja Tune. Na nahrávke “Living Fields” hosťovali alternatívne spevácke hviezdy Jono McCleery, Jamie Woon, a Joe Newman z Alt-J. Najväčším hitom “novej” kapely sa stala skladba “101”. 

Po necelých dvoch rokoch dobrodružstva so synthpopom je Portico opäť Quartet, vrátil sa hráč na hang drum Keir Vine aj so svojim nástrojom. Štvorica nahrala nový inštrumentálny album “Art in the Age of Automation”.  Podľa zatiaľ uverejnených dvoch skladieb ide o návrat k práve tomu špecifickému jazzovému zvuku, ktorý robí Portico Quartet neodolateľnou koncertnou kapelou.