Wolfgang Muthspiel - gitary, husle, elektronika
Christian Muthspiel - trombón, klavír, elektronika

Muthspiel & Muthspiel

A

Duo významných rakúskych jazzmanov, Christiana a Wolfganga Muthspiela, bude vďaka neortodoxnému prístupu, šírke hudobného záberu a mixom akustických nástrojov s elektronickými zvukmi určite pozoruhodnou koncertnou atrakciou. 

Program Early Music uviedlo duo pri príležitosti dvadsiateho výročia svojho účinkovania. Objavia sa v ňom hudobné spomienky na detstvo, ale aj odkazy na renesančnú hudbu, ktorá bola vášňou ich otca, skladateľa a kapelníka Kurta. Práve jemu je program venovaný. Duo nahralo dva albumy.

Skladateľ a gitarista Wolfgang Muthspiel (1964) v roku 1986 emigroval do USA, kde sa ako dvadsaťdvaročný stal členom skupiny Garyho Burtona. Odohral s ním asi dvesto koncertov a nahral album Cool Nights (1987).

Ako líder vydal deväť albumov, prvý vyšiel v roku 1989. Hrali na nich jazzové hviezdy: Peter Erskine, John Patitucci, Bob Berg, Paul Motian, Marc Johnson, Don Alias, Gary Burton, Brian Blade, Django Bates, Tom Harrell a Dave Liebman. Spolupracoval s Vienna Art Orchestra. Wolfgang Muthspiel je považovaný za jedného z najoriginálnejších gitaristov svojej generácie.

Trombonista, klavirista, skladateľ a kapelník Christian Muthspiel (1962) je rovnako doma v improvizovanom jazze, modernej vážnej hudbe a elektronickej hudbe. Hral v triu so svojím bratom a vo Vienna Art Orchestra. Pod svojím menom vydal päť albumov. Je lídrom skupiny Octet Ost, s ktorou hrali najvýznamnejší východoeurópski jazzmani, medzi nimi aj slovenský trubkár Juraj Bartoš.