Jeff Ballard Trio feat Lionel Loueke & Chris Cheek

USA

Jeff Ballard - bicie
Lionel Loueke - gitara, spev
Chris Cheek - saxofón

Jeff Ballard je fenomenálny americký bubeník. Do svojich koncertných a štúdiových kapiel ho pravidelne pozývajú najväčšie hviezdy jazzu. Do Bratislavy príde s vlastným programom v triu so saxofonistom Chrisom Cheekom, a spevákom a gitaristom Lionelom Louekeom.

Jeff Ballard svoju kariéru začal na konci osemdesiatych rokov, tri roky hral v sprievodnej skupine speváka a klaviristu Raya Charlesa. Z rodnej Kalifornie sa presťahoval do New Yorku, kde sa stal dôležitou postavou scény, hrával s hudobníkmi ako Kurt Rosenwinkel, Brad Mehldau, Avishai Cohen, Guillermo Klein, Larry Grenadier, Ben Allison. V roku 1998 ho angažoval Chick Corea. Jeho hviezda odvtedy stúpa stále vyššie a vyššie. 

S Chickom Coreom nahral šesť albumov, s Kurtom Rosenwinkelom štyri, s Bradom Mehldauom sedem. Účinkuje na dvoch albumoch Pata Methenyho, bol členom kapely Joshua Redman Elastic Band. Spolu s Markom Turnerom a Larrym Grenadierom má kapelu Fly, s ktorou nahral tri albumy. Jeff Ballard Trio má na konte jediný album “Time’s Tales”, ktorý vyšiel pred dvoma rokmi na značke Okeh. 

Druhým hviezdnym členom tria je beninský gitarista a spevák Lionel Loueke, ktorý ostatné tri svoje sólové albumy vydal na kultovej značke Blue Note. Loueke hral v kapelách Herbieho Hancocka a Terence Blancharda, objavil sa aj po boku hviezd ako Dianne Reeves, Wayne Shorter, Sting, Santana, Richard Bona, Robert Glasper, Cassandra Wilson, Kenny Garrett, John Patitucci, Marcus Miller či Dennis Chambers. Miguela Zenóna z albumovej zostavy na koncerty nahradil vychytený sessionový hráč, saxofonista Chris Cheek.