James Taylor Quartet

GB

James Taylor - Hammond
Andrew McKinney - basa
Patrick Illingworth - bicie
Mark Cox - gitara
Nick Smart - trúbka

James Taylor Quartet je britská jazzfunková kapela, ktorú preslávili predovštkým fantastické živé vystúpenia. Skupinu založil konccom osemdesiatych rokom Hammond organista James Taylor.

JTQ štartoval s konceptom jazzfunkových verzií známych filmových zvučiek a pesničiek. Hudby z kultových filmov spracovali do rýchleho, energického tanečného jazzu, založeného na Taylorovej hre na hammondy. 

Počas silnej vlny acid jazz James Taylor Quartet patril spolu s The Brand New Heavies, US3 a Jamiroquiai medzi najväčšie hviezdy vydavateľstva Acid Jazz. Do repertoáru pribúdali aj vlastné autorské skladby, a neskôr aj coververzie Motownu či rockových pesničiek, ako napríklad najväčší hit JTQ “Whola Lotta Love”.

Skupina si veľmi skoro vybudovala silnú reputáciu ako parádna živá kapela, časom k mocnému jazzfunku pribudli aj prvky modernej tanečnej hudby a improvizované sóla. Na konte má vyše 20 štúdiových albumov a desiatky EP platní. 

James Taylor Quartet spolupracoval so speváčkami Alice Russel a Alison Limerick (Soul II Soul) a s hudobníkmi ako Roy Ayers či Ian Anderson. Skupina nahrala album “Reload” s Tomom Jonesom a  samostatne aj znelku k filmu “Starsky & Hutch”.

Do Bratislavy príde najlepšia britská jazzfunková kapela s kapelníkom, ktorého jazzová obec považuje za jedného z najvýznamnejších a najoriginálnejších hammondistov.