Gregory Porter

USA

Gregory Porter (spev)
Chip Crawford (piáno)
Jahmal Nichols (basa)
Emanuel Harrold (bicie)
Lakecia Benjamin (saxofón)

Gregory Porter je americký skladateľ, a predovšetkým geniálny jazzový a soulový spevák. Za svoj tretí album “Liquid Spirit” sa stal aktuálnym držiteľom ceny Grammy za najlepší jazzový vokálny album. Na Grammy bol nominovaný už pred piatimi rokmi za debut “Water”, dva roky neskôr aj za pesničku “Be Good” z rovnomenného druhého albumu.

Gregory Porter sa do pozície medzinárodnej hviezdy dostal veľmi rýchlo - trvalo to iba niečo vyše roka po vydaní prvého albumu. Zaslúžene. Štatút speváckej megastar definitívne potvrdil podpisom zmluvy s legendárnou značkou Blue Note Records, a vydaním fantastického albumu “Liquid Spirit”. Ten mohutne zarezonoval tak v popových a jazzových hitparádach, ako aj u náročnej kritiky a u jazzových kolegov. K spolupráci ho pozvali napríklad Dianne Reeves, Till Brönner, Nicola Conte a Jamie Cullum. “Liquid Spirit” sa stal načastejšie streamovaným jazzovým albumom všetkých čias. Gregory Porter navyše čochvíľu bude oslavovať milión predaných nosičov.

Na jar tohto roku sa Gregory Porter prvýkrát predstavil na Slovensku. Podľa nadšených reakcií koncert v bratislavskej Starej tržnici bol viac ako fantastický.  Porter je z inej planéty, počuli sme najčastejšie. Jeho úspech nás len utvrdil v presvedčení, že najväčšia aktuálna jazzová hviezda právom patrí na Bratislavské jazzové dni Slovesnká sporiteľňa práve teraz.

Gregory Porter cestuje po svete so skvelou kapelou, s ktorou koncertuje už tri roky. Lineup je Chip Crawford (piáno), Aaron James (kontrabas), Emanuel Harrold (bicie), Yosuke Sato (altsaxofón).