Bellita y Jazztumbatá

Bellita - spev, piáno, perkusie 
El Pulpo - basa, perkusie
Juan Larrinaga - sax, klarinet, flauta
Eduardo Hernandez - bicie
Glenda - spev, flauta
 

Jednou z najznámejších a najuznávenejších kubánskych jazzových pianistiek je Lillia Expósito, známa ako Bellita. Bellita je navyše vynikajúca peváčka, skladateľka, a perkusionistka. Na náš festival príde so skupinou Jazztumbatá a špeciálnym hosťom Glendou. 

Bellita y Jazztumbatá je fantastické afro-kubánske fusion kvarteto z Havany. Bellita vedie kapelu v nezmenenej zostave už od čias eponymného debutového albumu, od roku 1997. V Jazztumbatá hrá legendárny kubánsky basgitarista a perkusionista Miguel “El Pulpo” Miranda, bubeník Eduardo Hernandez a Juan Larrinaga, ktorého nástrojmi sú saxofón, klarinet a flauta.

Plnokrvná oslava afro-kubánskej hudby v podaní energickej, kreatívnej a virtuóznej skupiny slávi úspechy na jazzových festivaloch po celom svete. Bellita y Jazzumbatá má originálny repertoár, v ktorom okrem jazzu má svoje miesto funky a brazílska hudba. Všetko vyskladané tak, aby vynikli tradičné harmónie a rytmické štruktúry kubánskej hudby. 

Koncerty zamestnali a pohltili Bellitu natoľko, že druhý album “Lagrimas Negras” nahrala až v roku 2012. Podobne ako koncertný repertoár, ponúka autorské skladby aj prevzaté pesničky. Počas nahrávania albumu vznikol hudobný dokument, ktorého režisérom je slovenský filmár Branislav Vincze. Pozrite si film (nižšie na tejto stránke) so slovenskými titulkami.

Špeciálnym hosťom koncertu bude speváčka a flautistka Glenda, dcéra protagonistky kapely, ktorá žije striedavo na Kube a na Slovensku. Talentovaná kráska má hudbu v krvi, je už treťou generáciou rodiny profesionálnych hudobníkov. S hudbou začínala už v piatich rokoch, obľubuje jazzové štandardy a latino. Na Slovensku už koncertovala s poprednými jazzmanmi Milom Suchomelom, Petrom Preložníkom a Petrom Lipom.