Aga Zaryan

PL

Aga  Zaryan  - spev
Michał  Tokaj   - piáno
Michał  Barański  - akustická basa
Łukasz  Żyta  -  bicie
David  Doružka  - gitara
Munyungo  Jackson  - perkusie

Fenomenálna speváčka Aga Zaryan predstavuje v rámci histórie jazzu to najlepšie pre dnešné publikum: pokračuje v tradíciách umelkýň ako Shirley Horn, Carmen McRae, a Joni Mitchell. Aga Zaryan posledné tri roky po sebe sa stala speváčkou roka v čitateľských anketách časopisu European Jazz. Je obľúbená a uznávaná pre svoj osobitý štýl, intímny prístup ku spevu, a ľahké, očarujúce frázovanie v matnej tónine.

Aga Zaryan sa narodila vo Varšave, časť svojho detstva strávila v Manchestri. Po návrate domov študovala spev a jazz na Univerzite Fryderyka Chopina. Debutový album "My Lullaby" vydala v roku 2002. Prvotina je zbierka jazzových štandardov, no jej osobný prístup k nim vyvolal mohutný ohlas kritikov, oslavujúcich jej prenikavý talent.

Druhý album "Picking Up the Pieces" už nahrávala v Los Angeles, vyšiel v roku 2006. Súbor jedenástich piesní rozpráva príbehy žien, ilustrujúce ich život, emocionálne a duchovné situácie. Vďaka tomuto albumu sa Aga Zaryan stala medzinárodne   vychytenou speváčkou, a získala zmluvu s vydavateľstvom Blue Note Records.

Pred odštartovaním  americkej karéry v roku 2008 ešte stihla vydať svoj prvý v poľštine naspievaný album “Umiera piękno”. Za komorný, poetický album obdržala prestížne ocenenie Fryderyk Chopin Award.

Na legendárnej americkej jazzovej značke Blue Note Records debutovala v roku 2010. Jej štrvtý štúdiový album "Looking Walking Being" je opäť v angličtine, a ihneď po vydaní zožal obrovský úspech na americkej aj medzinárodnej jazzovej scéne. Na albume, a taktiež v koncertnej zostave sa objavili dve originálne svetové hviezdy – mladý gitarový génius David Dorůžka, a veterán perkusionista Munyungo Jackson, ktorý hral a nahrával s umelcami ako Milesom Davisom, Stevie Wonder, Dianne Reeves, Sting, Joe Zawinul, The Temptations, a The Supremes.