Tymon Tymanski Band

PL

Ryszard Tymon Tymanski (kontrabas, basová gitara)
Arkadiusz Skolik (bicie)
Marcin Slusarczyk (altsax)
Slawomir Jaskulke (klavír, klávesy)

Kontrabasista, multiinštrumentalista, skladateľ, básnik a textár Ryszard Tymon Tymanski (nar. 1968 v Gdansku) študoval od polovice 80. rokov anglistiku na gdaňskej univerzite. V roku 1988 odišiel zo školy, aby sa mohol profesionálne venovať hudbe.

Založil skupinu Milosc, spociatku ovplyvnenú free jazzom a jazzovou avantgardou 50. a 60. rokov (Coltrane, Dolphy, Coleman, Ayler, Tristano, Giuffre). Neskôr si skupina našla vlastný výraz, kombinujúci modálny hard bop, volnú improvizáciu a rytmické platformy avantgardného rocku. V rokoch 1996 a 1997 bola Milosc vyhlásená čitateľmi prestížneho magazínu Jazz Forum za najlepšiu poľskú akustickú skupinu. V roku 1997 odohrala týždenné poľské turné s americkým trubkárom Lesterom Bowiem, ktorý patril medzi najuznávanejších jazzových avantgardistov.

Okrem svojej skupiny Tymanski účinkuje aj v rockových skupinách Kury a Trupy, pre ktoré píše hudbu a texty.

Dôležitou osobou v skupine Tymon Tymanski Band je uznávaný bubeník Arek Skolik. Skupina hrá energický moderný jazz, inšpirovaný na jednej strane osobnosťami ako John Coltrane, Erik Dolphy a Steve Lacy a na druhej strane avantgardou 90. rokov (John Zorn, Lounge Lizard, Medeski, Martin & Wood.).