Ronald Snijders Band

NL

Ronald Snijders (flauta)
Chantal Snijders (perkusie)
Randy Winterdal (basová gitara)
Robin Van Geerke (klavír)
Walther Muringen (bicie)
Franklin Breeveld (sax)

Ronald Snijders je najvýznamnejší holandský flautista Tento hyperaktívny hudobník vydal dvadsať albumov s vlastnými skladbami, charakteristických striedaním štýlov od severoamerického jazzu a fusion až po afro-karibský jazz a brazílske groovy (na debutovom albume Natural sources si všetky nástroje nahral sám).

Jeho hudobné smerovanie ovplyvnil jeho pôvod - narodil sa v Suriname. Vymyslel nový žáner - Surinamský kawinajazz. Etnickej hudbe sa venuje aj profesionálne - vyštudoval etnomuzikológiu, zostavil slovník surinamských slangových slov a výrazov (Sranantongo fu strati), učí karibskú hudbu na viacerých univerzitách.

Snijders ako hudobný samouk (na flautu hrá od siedmich rokov a zvláda aj gitaru, saxofón, klavír a perkusie) pôsobí na profesionálnej scéne od druhej polovice sedemdesiatych rokov. Hral na niekoľkých albumoch holandskej skupiny Willem Breuker Collective (v rokoch 1974 - 1976 bol aj jej členom), skladá hudbu pre film, rozhlas i televíziu, komponoval pre balet aj symfonický orchester.

Chick Corea mu v roku 1976 napísal: "Si výborný flautista a vynikajúci skladateľ. Som si istý, že ľuďom v Amerike sa tvoja hudba bude veľmi páčiť." Mal pravdu - so skupinou Ronald Snijders Band prerazil v USA ako aj v Holandsku, Nemecku, na Kube, v Senegale ci Fínsku.