Zap Mama

BE

Tanja Daese známa ako Nia Saw - spev
Stefy Rugurika známa ako Stefy Rika - spev
Natascha Rogers - perkusie
Luc Weytjens – klávesy, elektronika
Patrick Dorcean – bicie
tbc - basa

Zap Mama je svetoznáma belgická speváčka, alter ego z Konga pochádzajúcej speváčky Marie Daulne. Jej osobné poslanie je byť mostom medzi Európou a Afrikou - spájať dve odlišné kultúry pomocou spevu a hudby. Zap Mama sa špecializuje na polyfónnu, harmonickú hudbu, koncerty prinášajú jedinečnú fúziu afrických nástrojov a inšiprácií súčasnou mestskou hudbou ako nujazz, R'n' B a hiphop. 

Pri tom všetkom ale najdôležitejším hudobným nástrojom je samotný ľudský hlas. "Hlas je sám o sebe ten najoriginálnejší nástroj, zároveň aj najzákladnejší v histórií hudby" hovorí Marie Daulne. Spieva vo francúzštine a angličtine, no korene jej prejavu sa samozrejme nachádzajú v Afrike.

Aktuálny album "ReCreation" a súčasný koncertný prepertoár je vystavaný na prvkoch brazílskej hudby, nujazzu a tzv. Philly sound, čo je soulový a bluesový zvuk spájaný s umelcami z mesta Philadelphia. Koncertná podoba je obohatená africkými perkusiami, a ľahkými dotykmi elektroniky.

Debutový album Zap Mama vyšiel takmer pred dvadsiatimi rokmi na legendárnej značke Luaka Bop. Speváčku pre svet objavil David Byrne, ktorý je dodnes veľkým fanúšikom Zap Mama. Za tie roky vydala sedem albumov, a spolupracovala s mnohými slávnymi umelcami z rôznych žánrov. Iba niekoľko mien z dlhého zoznamu: Al Jarreau, Bobby McFerrin, Manu Dibango, Miriam Makeba, Arrested Development, Hans Zimmer, The Roots, Erykah Badu, Talib Kweli, Common, DJ Krush, Sergio Mendes, G. Love, a Meshell Ndeogecello.

Na Bratislavu čaká nevšedný hudobný zážitok: koncerty Zap Mama sú vždy vrcholom špičkových jazzových, ale aj worldmusic a urbanmusic podujatí.