Salvador Sobral

P

Salvador Sobral - spev

Júlio Resende - klavír

Bruno Pedroso - bicie

André Rosinha - kontrabas

Spevák Salvador Sobral je momentálne najväčšou globálne úspešnou a uznávanou portugalskou hviezdou. Na náš festival prichádza s čerstvým, fantastickým jazzovým albumom “Paris, Lisbon”. Spieva na ňom v štyroch jazykoch, atmosféra jeho hudby nezaprie portugalské korene.

Počas štvorročného štúdia na prestížnej Taller de Músics v Barcelone sa mladý spevák pochádzajúci zo starej šlachtickej rodiny zaľúbil do hudby Cheta Bakera. Najväčšou hudobnou láskou Salvadora je ale bossa nova, jeho idolom Caetano Veloso.

Po návrate do rodného Lisabonu spolupracoval s miestnou jazzovou smotánkou, v roku 2016 vydal debutový album “Excuse Me”. O rok neskôr na žiadosť svojej sestry na festivale da Canção zaspieval pieseň “Amar Pelos Dois”. Luisa Sobral je spoluautorkou skladby, s ktorou Salvador domácu prehliadku vyhral, postúpil na Eurovision Song Contest, a stal sa suverénnym víťazom finále. Jeho úspech je pozoruhodný aj preto, lebo súťažil s pesničkou, ktorá bola pre eurovíziu výrazne netypická. Vedome sa nezúčastnil cirkusu okolo súťaže - sústredil sa iba na svoj spev a prednes.

Po vážnych zdravotných problémoch podstúpil transplantáciu srdca, ale po roku opäť stál na pódiu - na lisabonskom finále eurovízie si ako čestný hosť zaspieval so svojím idolom Caetanom Velosom.

Na jar tohto roku Salvador Sobral vydal svoj druhý album "Paris, Lisbon". Na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa vystúpi s triom, ktorého členmi sú dvaja hudobníci z albumu: pianista Júlio Resende a basák André Rosinha. Doplní ich bubeník Bruno Pedroso, jeden z najvychytenejších portugalských sessionových hráčov, ktorý hrával aj s Richardom Gallianom.