Roy Hargrove Quintet

USA

Roy Gargrove - trúbka

Justin Robinson - saxofón

Sullivan Fortner - piáno

Ameen Saleem - basa

Quincy Phillips - bicie

Americký trubkár Roy Hargrove získal dve ceny Grammy, každú za iný žáner. V roku 1998 za album “Habana” s vlastnou afrokubánskou kapelou Roy Hargove’s Crisol, v roku 2002 za koncertnú nahrávku s Herbiem Hancockom a Michaelom Breckerom. Na jeho hudobný talent upozornil Wynton Marsalys, ktorý ho objavil v školskej kapele.

Od roku 1990 Roy Hargrove vydal 18 sólových albumov na značkách Novus a Verve. Tri ďalšie albumy má na konte ako líder legendárneho progresívneho zoskupenia The RH Factor, kombinujúceho prvky jazzu, funku, hip-hopu, soulu, a gospelu.

Okrem už spomínaných mien hral s jazzovými hviezdami ako Christian McBride, Joe Henderson, Marcus Miller, Shirley Horn, Oscar Peterson, Joshua Redman, či Sonny Rollins. Roy Hargrove je pojmom nielen na jazzovej scéne, ako sideman nahrával a koncertoval s progresívnymi hviezdami R’n’B ako D’Angelo, Erykah Badu, a Common. Nájdeme ho aj na albumoch Johna Mayera či Angelique Kidjo.  

Obľúbenou pódiovou formáciou Roya Hargrovea je klasický quintet. Na svojom historicky prvom bratislavskom koncerte zahrá s parádnou kapelou v zložení Justin Robinson (altsaxofón), Sullivan Fortner (piáno), Ameen Saleem (basa), a Quincy Phillips (bicie).