John Scofield Trio

USA

John Scofield – gitara
Steve Swallow – basa
Bill Stewart - bicie

Legendárny gitarista John Scofield hral na Bratislavských Jazzových Dňoch v roku 1990. Vtedy s kvartetom, teraz príde ako kapelník tria s bubeníkom Billom Stewartom a basgitaristom Steveom Swallowom. 

John Scofield sa na začiatku kariéry pripravoval na dráhu bluesového gitaristu, no počas štúdií na Berklee ho zaujal jazz. Zo školy vyšiel ako nekompromisne bebopový gitarista. Po ukončení školy hral s Charlesom Mingusom a Georgeom Dukeom, potom niekoľko rokov v triu s Billom Stewartom a Steveom Swallowom. 

Na začiatku osemdesiatych rokov sa pridal k Milesovi Davisovi. Spolupráca trvala niekoľko rokov, počas ktorých slávny trúbkar nasmeroval jeho hru k tvrdšiemu, rockovému, elektrickejšiemu soundu. John Scofield nebol iba okrajovým sekundantom Milesa Davisa – ten priznával, že gitaristove improvizácie ho inšpirovali a ovplyvňovali v tvorbe skladieb.

Táto spolupráca zabezpečila Johnovi Scofieldovi trvalú slávu aj mimo ortodoxnej jazzovej scény, otvorila mu cestu k ďalším hviezdam hudobného sveta. Iba niekoľko mien z monumentálneho zoznamu spoluhráčov: Pat Metheny, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Jack DeJohnette, Herbie Hancock, Ron Carter, Joe Henderson, Dave Holland, John Mayer, Jaco Pastorious. 

K úspechu spoluprác v rôznych žánroch prispieva aj jeho: ovláda jazz tradičný i moderný, vyzná sa v klasike, samozrejmosťou je blues, funk, r’n’b. Má rád aj fusion, rock, a gospel. Nikdy neostáva zakonzervovaný v škatuľke jedného štýlu – pohybuje sa medzi nimi s ľahkosťou a istotou skutočného majstra. 

John Scofield je plodný autor - na konte má niekoľko desiatok albumov, vydával pre renomované značky Gramavision, Blue Note, Verve, ECM a EmArcy. Jeho aktuálny album “Überjam Deux” vyšiel pred rokom, ostatný spoločný so Swallowom a Stewartom “This Meets That” pred siedmymi rokmi.

Bill Stewart je bubeník slávny nielen vďaka dlhoročnej spolupráce so Scofieldom. Jeho služby využili okrem iných velikánov aj Pat Metheny, John Patitucci, Michael Brecker, Lee Konitz a Maceo Parker. Je jedným z najrešpektovanejších bubeníkov na jazzovej scéne, ktorý má na konte aj päť úspešných vlastných albumov.

Basgitarista Steve Swallow zažiaril na začiatku šesťdesiatych rokov. Hrával vtedy po boku hviezd ako Chick Corea, Benny Goodman, Joao Gilberto a Stan Getz. Presadil sa aj ako autor, jeho skladby hrali Bill Evans, Art Farmer, Pat Metheny, Gary Burton, Getz aj Corea. 

V sedemdesiatych rokoch bol Swallow na súpiske skupín vedených hudobníkmi ako Dizzy Gillespie, Michael Brecker, George Benson a Herbie Hancock. Od začiatku osemdesiatych rokov sa stal stálym spoluhráčom Johna Scofielda aj Carly Bley. Vydal vyše tucet sólových albumov, väčšinou na značkách ECM a Watt.