John Scofield Combo 66

USA

John Scofield - gitara

Gerald Clayton - piano

Vicente Archer - basa

Bill Stewart - bicie

Po štyroch rokoch sa na jazzáky vracia fenomenálny gitarista John Scofield. Tentokrát k nám zavíta so svojou novou kapelou John Scofield’s Combo 66, ktorej členmi sú pianista Gerald Clayton, basák Vicente Archer, a bubeník Bill Stewart.

John Scofield ovláda jazz tradičný i moderný, vyzná sa v klasike, samozrejmosťou je blues, funk, r’n’b. Má rád aj fusion, rock, a gospel. Nikdy neostáva zakonzervovaný v škatuľke jedného štýlu – pohybuje sa medzi nimi s ľahkosťou a istotou skutočného majstra. 

John Scofield sa na začiatku kariéry pripravoval na dráhu bluesového gitaristu, no počas štúdií na Berklee ho zaujal jazz. Zo školy vyšiel ako nekompromisne bebopový gitarista. Po ukončení školy hral s Charlesom Mingusom a Georgeom Dukeom, potom niekoľko rokov v triu s Billom Stewartom a Steveom Swallowom. 

Na začiatku osemdesiatych rokov sa pridal k Milesovi Davisovi. Spolupráca trvala niekoľko rokov, počas ktorých slávny trúbkar nasmeroval jeho hru k tvrdšiemu, rockovému, elektrickejšiemu soundu. John Scofield nebol iba okrajovým sekundantom Milesa Davisa – ten priznával, že gitaristove improvizácie ho inšpirovali a ovplyvňovali v tvorbe skladieb.

Táto spolupráca zabezpečila Johnovi Scofieldovi trvalú slávu aj mimo ortodoxnej jazzovej scény, otvorila mu cestu k ďalším hviezdam hudobného sveta. Iba niekoľko mien z monumentálneho zoznamu spoluhráčov: Pat Metheny, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Jack DeJohnette, Herbie Hancock, Ron Carter, Joe Henderson, Dave Holland, John Mayer, Jaco Pastorious. 

John Scofield je plodný autor - na konte má niekoľko desiatok albumov, vydával pre renomované značky Gramavision, Blue Note, Verve, ECM a EmArcy. Jeho aktuálny album "Combo 66" je čerstvý, vyšiel koncom septembra na značke Verve Records. Na náš festival prichádza v rámci turné s novým programom.

Bill Stewart je bubeník slávny nielen vďaka dlhoročnej spolupráce so Scofieldom. Jeho služby využili okrem iných velikánov aj Pat Metheny, John Patitucci, Michael Brecker, Lee Konitz a Maceo Parker. Je jedným z najrešpektovanejších bubeníkov na jazzovej scéne, ktorý má na konte aj päť úspešných vlastných albumov.