HBC The Super Trio

USA

Scott Henderson - gitara
Jeff Berlin - basa
Dennis Chambers - bicie

Slovo super v názve hviezdneho tria je skromné. Ide totiž o kapelu zloženú z troch fenomenálnych hudobníkov, ktorí sú špičkovými virtuózmi vo svete fusion jazzu. HBC znamená Scott Henderson, Jeff Berlin a Dennis Chambers.

Scott Henderson je najlepším fusion jazzovým gitaristom súčasnosti. V minulosti bol považovaný skôr za bluesrockového gitaristu inšpirovaného Hendrixom a Blackmoreom, ale časom sa poddal stále silnejúcemu vplyvu jazzu. Henderson bol gitaristom v Chick Corea Elektric Band, pravidelne hrával s legendami ako Joe Zawinul, Jeff Berlin a Jean-Luc Ponty. Pred dvadsiatimi rokmi založil Tribal Tech, jednu z najlepších fusion skupín osemdesiatych a deväťdesiatych rokov.

Jeff Berlin je legendárny hráč na elektrickú basu. Na konte má jedenásť sólových albumov a množstvo spoluprác nielen s jazzrockovými hviezdami. Pred sólovou kariérou nahral niekoľko albumov s Billom Brufordom, už niekoľkorát spolupracoval so Scottom Hendersonom. Jeff Berlin je považovaný za “dediča” Jaca Pastoriusa, napriek tomu že hrá na pražcovej base.

Dennis Chambers sa preslávil ako mladý a geniálny bubeník funkových pionierov Parliament a Funkadelic. Neskôr niekoľko rokov hrával s Johnom Scofieldom, Billom Evansom a Johnom McLaughlinom. Svoje umenie predviedol aj v skupinách hviezd ako George Duke, Carlos Santana, Steely Dan, Mike Stern a Maceo Parker. Chambers je známy svojou bravúrnou technikou a rýchlosťou.

Henderson, Berlin Chambers predstavili projekt HBC The Super Trio v roku 2009 na koncertnom turné, spoločný štúdiový album vydali v roku 2012. Na náš festival zavíta najlepšia jazzrocková kapela posledných rokov.