Erik Truffaz - trúbka
Marc Erbeta - bicie
Marcello Giulliani - basa
Patrick Muller - klávesy

Erik Truffaz Quartet

FR

Francúzsky trubkár Erik Truffaz (1960) patrí medzi najzaujímavejších predstaviteľov súčasného európskeho jazzu. Svojou mäkkou hrou pripomína Milesa Davisa. V svojich juniorských rokoch Truffaz vnímal rovnakou mierou rock, jazz aj tanečnú hudbu. Skoro začal experimentovať s elektronickou úpravou zvuku svojho nástroja.

Neskôr sa dôkladne oboznámil s francúzskou vážnou hudbou 20. storočia, zaujali ho Satie a Ravel. V roku 1980 založil so svojim súčasným spoluhráčom, bubeníkom Marcom Erbettom fusionovú skupinu Orange. Neskôr nahrával aj brazílsku hudbu a v nasledujúcich rokoch sa zoznámil s ďalšími svojimi súčasnými spoluhráčmi.

Erik Truffaz bol prvým francúzskym umelcom, ktorý nahrával pre legendárny americký label Blue Note (album Out Of Dream, 1996). V tom čase sa zoznámil s drum'n'bassom, hral s drumandbassovým triom Marcella Giullianiho v londýnskom klube Blue Note. Elektronická scéna ho začala magicky priťahovať, čo je jasne počuť na albume The Dawn (1997). V minulom roku sa kvartet znovu dal dokopy a v tomto roku nahrali album The Walk Of The Giant Turtle, ktorý sa stal senzáciou nujazzových klubov.

Erik Truffaz kombinuje živé hranie s elektronikou, čo ho zaraďuje medzi dôležitých predstaviteľov progresívnej jazzovej scény. Je to typický jazzman s otvorenou mys+ou, ktorý sa neuzatvára do schém, definovaných minulosťou, ale hľadí dopredu. Jeho hudba odráža záujem o jazzovú históriu, ale je postavená na groove a sugestívnych impresionistických náladách.