Les McCann & The Javon Jackson Band

USA

Les McCann - klávesy, spev
Javon Jackson - tenorsax
David Gilmore - gitara
Greg Jones - basa
McClenty Hunter - bicie

LesMcCann je americký jazzový pianista a spevák, prvá veľká hviezda souljazzu. Javor Jackson začínal v skupine Art Blakey & The Jazz Messengers. Jeho nástrojom je tenorsaxofón.

Les McCann je na scéne od roku 1960. Najprv sa etabloval ako fantastický jazzový pianista. Za prvých desať rokov svojej kariéry vydal 25 prevažne živých albumov. Vystupoval aj s The Jazz Crusaders. V roku 1969 sa jeho verzia “Compared to What” stala obrovským hitom, a bola aj spúšťačom McCannovej premeny. 

Les McCann sa v sedemdesiatych rokoch zameral viac na svoj spev, a stal sa inovátorom, krstným otcom souljazzu. Miešal jazz, funk, africkú hudbu a soul, novým štýlom inšpiroval aj Stevieho Wondera. V osemdesiatych a  deväťdesiatych rokoch fungoval s kapelou McCann’s Magic Band, s ktorou v roku 1994 hral na Bratislavských Jazzových Dňoch. 

Momentálne je opäť sólistom, vystupujúcim s rôznymi hudobníkmi. Jeho najväčší hit “Compared to What” nedávno nahral John Legend spolu s The Roots. 

Po smrti legendárneho Arta Blakeyho jeho spoluhráč Javor Jackson zvolil sólovú dráhu, zároveň hrával s hviezdami ako napríklad Elvin Jones, Freddie Hubbard, Ron Carter, Donald Byrd, Curtis Fuller a Stanley Turrentine, Ben E. King.

Vydal 14 albumov, poltucet z nich na kultovej značke Blue Note Records. Aktuálny “Expression” vyšiel v tomto roku. Jackson hrá hard-bop s grooveom, so silným funkovým a soulovým akcentom. Členmi jeho aktuálneho kvarteta sú gitarista David Gilmore, basgitarista Greg Jones a bubeník McClenty Hunter. 

Javor Jackson a Les McCann sú protagonistami jazzfunku, ktorí sa v posledných rokoch občas stretávajú na pódiách. Spoločný koncert na našom kontinente je špecialitou, ktorá otvára jubilejný 40. ročník Bratislavských Jazzových Dní Slovenská Sporiteľňa. Koncert bude netradične už vo štvrtok v Starej tržnici na námestí SNP.