Kool & The Gang

USA

Robert "Kool" Bell - basa
George Brown - klávesy
Louis Van Taylor - saxofón
Shawn McQuiller - spev
Curtis Williams - klávesy
Amir Bayyan - gitara
Michael Ray - trúbka
Timothy Horton - bicie
Lavell Evans - spev
Clifford Adams - trombón

Len málo je takých žánrových kapiel, ktoré už niekoľko desaťročí pozná a uznáva celá planéta. Kool & Gang má na konte viac ako 70 miliónov predaných nosičov, desiatky svetových hitov, dve ocenenia Grammy a 31 platinových albumov.

Robert Bell alias Kool založil skupinu v roku 1964 s názvom The Jazziacs. Debutový album vydala už pod názvom Kool & The Gang v roku 1969. V nasledujúcich desiatich rokoch skupina nahrala ďalších jedenásť platní a stala sa najvýraznejšou senzáciou mladej americkej funkovej scény. Najväčším hitom z tohto obdobia je "Jungle Boogie", ktorej slávu dokonale oprášil Quentin Tarantino vo filme "Pulp Fiction" v roku 1994. Pesničky Kool & The Gang aktívne účinkovali aj vo filmoch "Rocky" a "Saturday Night Fever".

Album "Ladies Night" v roku 1979 priniesol nového speváka Jamesa Taylora, zmenu zvuku a posun k smooth jazzu a popu. Pôvodcom nového soundu bol legendárny producent Eumir Deodato. Kool & The Gang do absolútnej špičky katapultovali dodnes svetozáme hity ako "Celebration", "Get Down On It", "Cherish", "Fresh", "Emergency", a desiatky ďalších. Od roku 1988 Kool & The Gang hrá už bez Jamesa Taylora.

V deväťdesiatych rokoch sa Kool & The Gang stal "najsamplovanejšou" kapelou sveta - rodiaca sa hiphopová scéna používala kúsky produkcie kapely na vytvorenie vlastých hudobných podkladov. Podobne masívnu poctu od mladých dostal iba James Brown.

Minulý rok bol Kool & The Gang jedným z headlinerov festivalu v Glastonbury, tento rok už má za sebou spoločnú americkú šnúru s Van Halen.

Energickú koncertnú jazzfunkovú úderku Kool & The Gang tvoria špičkový hudobníci pod vedením kapelníka Roberta "Kool" Bella a ďalších dvoch zakladajúcich členov: Georgea Browna a Dennisa Thomasa. Na Bratislavké Jazzové Dni skupina príde so svojim exkluzívnym hitovým repertoárom, desaťčlennou pódiovou zostavou a spevákom Shawnom McQuillerom, ktorý je členom kapely od roku 1993.