Roberta Gambarini Quartet

ITA

Roberta Gambarini – spev
Neil James Swainson – basa
Willie E. Jones III. – bicie
Eric Parsell Gunnison – piano

Jej spev sa vyznačuje inštrumentálnym prístupom a teplým zafarbením, perfektným načasovaním a krásnou intonáciou. Roberta Gambarini má až neuveriteľnú techniku spevu, ale aj prvotriedny scat a úžasné  improvizačné schopnosti. Pred štrymi rokmi bola nominovaná na Grammy Awards za svoj album “Easy To Love”, pred dvoma rokmi ju kritici mienkotvorného časopisu Downbeat zvolili za najväčšiu vychádzajúcu spevácku hviezdu jazzu. 

Roberta Gambarini sa narodila v Turíne, v rodine milujúcej jazz. V osemnástich sa presťahovala do Milána, kde vyhrala národnú jazzovú súťaž, a tým aj odštartovala hviezdnu kariéru. Taliansko definitívne vyrástla pred dvanástimi rokmi: presťahovala sa do New Yorku, kde ihneď skoro vyhrala spevácku súťaž Inštitútu Theloniousa Monka. Skončila na druhom mieste za Teri Thornton.

Odvtedy popri sólovej kariére spolupracovala s menami ako Michael Brecker, Ron Carter, Herbie Hancock, Roy Hargrove, Jimmy Heath, Christian McBride alebo Toots Thielemans.

Väčšina jej tohtoročného koncertného repertoaru pochádza z ostatného albumu “So In Love”, ktorý spieva v doprovode fantastického tria. Roberta prekvapila už na nejednom festivale – už teraz je isté že aj v Bratislave jej pribudne množstvo fanúšikov. Za album “So In Love” bola Roberta Gambarini opäť nominovaná na cenu Grammy, časopis The Boston Globe ju nazval jedinou dedičkou trojice Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, a Carmen McRae.