Marcus Miller

USA

Marcus Miller - basové gitary, gitara, basklarinet, saxofón
Dean Brown - gitara
Poogie Bell - bicie
Bruce Flowers - klávesy
Roger Byam - saxofón, flauta
Michael "Patches" Stewart - trúbka

Američan Marcus Miller (1959) je jeden z najväčších žijúcich basgitaristov, ale slávu si získal aj ako producent, skladateľ a aranžér. Okrem basgitary hrá na basklarinete a saxofóne. Bol jeden z najväčších obľúbencov Milesa Davisa (albumy The Man With The Horn - 1981,  We Want Miles - 1982, Star People - 1983, Amandla - 1989), kompletne mu pripravil legendárny album Tutu (1986). 

Spolu s Davisom zložil hudbu k filmu Music From Siesta (1987). Miles Davis o tom vo svojej autobiografii napísal: "V štúdiu sme skvelý tím. Marcus je odviazaný a zažraný do muziky, že niekedy dokonca aj chodí v tempe, skrátka, nech robí čokoľvek, vždy drží rytmus. Takže teraz už mi tak nevadí, keď budem tráviť veľa času v štúdiu, pretože viem, že tam budem s ľuďmi, ktorí sa dokážu o všetko postarať."

Marcus Miller ako hudobník a producent spolupracoval s Alom Jarreauom, Davidom Sanbornom, Georgeom Bensonom, Brecker Brothers a desiatkami ďalších jazzových, soulových a popových hviezd. Miller je nadžánrový - v jeho tvorbe počujeme funky, rhythm and blues a samozrejme aj jazz, jeho hudba je pulzujúca a životaschopná. Vďaka tejto energii sú jeho vlastné projekty populárne aj medzi poslucháčmi, ktorí nie sú jazzovo orientovaní. V tomto je Miller v istom zmysle nasledovníkom Stanleyho Clarkea.

Vydal sedem sólových albumov. V roku 2001 dostal cenu Grammy za najlepší súšasný jazzový album (M2). Zostava, s ktorou vystúpi na BJD, nahrala aktuálny koncertný album The Ozell Tapes - The Oficial Bootleg (2002).