Chris Potter Underground

USA

Chris Potter - tenorsaxofón
Adam Rogers - gitara
Fima Ephron - basa
Nate Smith - bicie

Chris Potter je jedným z najlepších saxofonistov v súčasnom jazzovom svete. Downbeat ho nazval “najviac kopírovaným hráčom na našej planéte”, podľa Davea Liebmana je jedným z najtaletovanejších hudobníkov. Chris Potter bol viackrát nominovaný na Grammy, a hral s najjagevejšími hviezdami jazzu - s Herbiem Hancockom, Johnom Scofieldom, Patom Methenym, Daveom Hollandom.

Chris Potter štyrikrát po sebe získal výročnú cenu čitateľov a kritikov magazínu Downbeat ako najlepší tenorsaxofonista, Asociácia jazzových žurnalistov ho v tomto roku zvolila za najlepšieho súčasného tenorsaxofonistu. Ako sólista a kapelník od roku 1994 vydal 15 albumov na renomovaných značkách Concord, Verve a Sunnyside. Ostatný, pred dvoma rokmi nahraný ale až v tomto roku vydaný album “The Sirens” vyšlo na legendárnej značke ECM.

Ako vyhľadávaný sessionový hráč účinkoval na viac ako 150-ich, prevažne jazzových albumoch. Hosťoval na ôsmych albumoch Davea Hollanda, ale aj na cenou Grammy ocenenom comebackovom albume skupiny Steely Dan.

Undreground je názov konceptu a zároveň kvarteta. Chris Potter chcel hrať trochu viac s funkovým a be-bopovým feelingom, ale zároveň si zachovať slobodu jazzu vo svojej najčistešej forme. Vplyvy rôznych hudobných štýlov dokáže Potter pretaviť do organického jazzového celku. Od sformovania Undergroundu a vydania rovnomenného albumu pred šiestimi je Chris Potter publikom aj kolegami považovaný za otvoreného, žáner formujúceho hudobníka. Za jedného z najdôležitejších a najvýznamnejších na scéne.