The Bad Plus joined by Wendy Lewis

USA

The Bad Plus je americké jazzové trio v zostave Ethan Iverson piáno, Reid Anderson basa, a Dave King bicie. Prvýkrát hrali spolu už v roku 1989, no The Bad Plus založili až v roku 2000. Svoj eponymný debutový album natočili už po svojom treťom koncerte. Štvrtý, a ďalšie stovky koncertov už odohrali ako kapela s úspešným, aj kritikmi chváleným albumom. 

Jeden z tých koncertov sa odohral v legendárnom newyorskom klube Village Vanguard v roku 2002, kde ich uvidel vyhľadávač talentov Yves Beauvais. Ihneď podpísali zmluvu, a v nasledujúcich troch rokoch The Bad Plus vydali na značke Columbia tri neprehliadnuteľné, či skôr neprepočuteľné, a ani náhodou neignorovateľné albumy. "Takto by asi mohlo znieť jazzové trio filmárskych bratov Coenovcov - dráma a komédia zrolovaná do jednej cigarety" napísal denník Guardian. Magazín Blender pridáva "The Bad Plus je akustické jazzové trio budúcnosti".

Minulý rok sa trio upísalo jazzovej značke Head Up, na ktorej sa predstavili albumom Prog. Nahratý je už aj ten ďalší, vyjsť by mal tesne pre koncertom na BJD.

Hudba The Bad Plus je kombináciou elementov moderného a klasického jazzu, a kvalitného poprocku. Trio hráva aj svojské verzie piesní stálic ako Nirvana, Aphex Twin, Blondie, Ornette Coleman, Pixies, Rush, Tears for Fears, Neil Young, David Bowie, Interpol, a Black Sabbath. Ich nahrávka Live in Tokyo obsahuje coververziu queenovskej "We Are the Champions", zmiešanú s jazzovým štandardom "My Funny Valentine", skupina nahrala aj vlastnú verziu "Karma Police" od Radiohead na tribute album Exit Music: Songs for Radio Heads.