Ronnie Cuber (barytónsax, líder)
Kelvin Sholar (klávesy)
Damon Warmack (basa)
Jonathan Blake (bicie)

Ronnie Cuber & Cubism

USA

Americký saxofonista, basklarinetista, flautista, skladateľ a aranžér Ronnie Cuber (nar. na Vianoce 1941 v New Yorku) patrí medzi najväčšie osobnosti barytónsaxofónu (popri Pepperovi Adamsovi, v ktorého tradíciách pokračuje, a, samozrejme, Gerrym Mulliganovi). V roku 1962 nahrával so Slide Hamptonom, v rokoch 1963 - 1965 hral v big bande Maynarda Fergusona.

Potom nastal veľký štýlový aj životný zvrat - v rokoch 1966 a 1967 sa stal členom prvej hardpopovej skupiny Georgea Bensona (s organistom Lonniem Smithom) a spolutvorcom jej neprekonateľného a magického soundu. S Bensonom nahral štyri albumy. Zároveň sa začal zaujímať o karibskú hudbu a nahrával s Eddiem Palmierim a ďalšími súbormi. V roku 1976 vydal prvý sólový album (dosiaľ ich je trinásť). V 90. rokoch bol členom The Mingus Big Band, ktorý pokračoval v diele legendárneho skladateľa, kontrabasistu a kapelníka. Doménou Ronnieho Cubera je straightahead (akustický, tradičnejšie poňatý jazz), hard bop, rhythm and blues a latin jazz.

Je aj veľmi frekventovaný štúdiový hudobník, schopný zahrať čokoľvek a s kýmkoľvek. V jeho štúdiovom portfóliu nájdeme také veľké mená ako E. Clapton, B. B. King, Frank Zappa, Aretha Franklin, Dr. John, Paul Simon, Steely Dan, Horace Silver. Pôsobí aj ako pedagóg.

Skupina Cubism je pomenovaná podľa albumu z roku 1997 a mixuje jazzové vplyvy s africkými a karibskými rytmami, soulom a bluesom.