Richard Galliano Tangaria Quartet

FR

Richard Galliano - akordeón
Sbastien Surel - husle
Jean Marc Jafet - elektrická basa
Rafael Mejias Vegas - perkusie

Richard Galliano je nepochybne najslávnejším žijúcim akordeonistom, ktorý je hviezdou nielen jazzovej, ale aj klasickej a worldmusic scény. Je jedným z mála, ktorého sme aj druhýkrát pozvali na Bratislavské jazzové dni – tentokrát s jeho parádnym projektom The Tangaria Quartet. Richard Galliano opisuje svoj prvý koncert s Tangariou pred štyrmi rokmi ako jeden zo svojich najkrajších pódiových zážitkov. Práve preto skupina pokračuje ďalej, aj keď vystupujú iba výnimočne. 

Okrem Galliana sú členmi kvarteta huslista Alexis Cardenas, perkusionista Rafael Mejias, a Philippe Aerts na kontrabas. Ich koncerty sú strhujúce, každý hudobník dáva  zo seba to najlepšie. Publikum sa ponára do oceánu rôznych hudieb - talianskej, stredomorskej, jazzovej, klasickej, a navyše aj francúzskeho šansónu.

Richard Galliano sa narodil v roku 1950 v Cannes. Vďaka prenikavému talentu a pomoci otca hudobníka  sa mu podarilo etablovať svoj nástroj v hudobných súvislostiach, ktoré predtým akordeón ignorovali – na jazzových festivaloch a klasických koncertných sálach. Na začiatku svojej kariéry spolupracoval s parížskymi hviezdami ako Charles Aznavour, Juliette Greco, či Georges Moustaki.

V roku 1983 ho Astor Piazzolla osobne angažoval na miesto bandoneonového sólistu v Comédie Française do piazzolovského predstavenia hry Williama Shakespeara "Sen noci svätojánskej".  Bol to začiatok dlhého priateľstva, ktorý trval až do smrti Astora Piazzollu.

Počas svojej tridsaťročnej kariéry Richard Galliano spolupracoval aj s ďalšími nesmrteľnými hudobníkmi, ako Gilberto Gil, Chet Baker, Ron Carter, Paolo Frešo, Wynton Marsalys, Gonzalo Rubalcaba, Charlie Haden, Mino činely, Biréli Lagrène, George Mraz, alebo Al Foster.

Na návštevníkov festivalu čaká hudobný zážitok, ktorý sa bude spomínať ešte niekoľko rokov: jedinečný The Tangaria Quartet Richarda Galliana.