Lizz Wright

USA

Lizz  Wright – spev
Nicholas  d´Amato  - basa
Robin  Macatangay – gitara
Brannen  Temple – bicie
Kenny Banks – klávesy

Lizz Wright je napriek svojmu veku už niekoľko rokov obrovskou hviezdou súčasného amerického jazzu. Speváčka a skladateľka sa narodila sa v roku 1980 v malom mestečku v štáte Georgia. Už ako dieťa začala spievať gospel a hrať na klavír – podľa miestnych tradícií samozrejme v kostole. 

Ako členka speváckeho zboru obdržala National Choral Award. Na strednej škole objavila jazz a blues – spev potom študovala na prestížnych univerzitách najprv v Atlante, neskôr v New Yorku a vo Vancouveri. 

Lizz Wright sa v roku 2000 (ešte počas štúdií v Atlante) pridala k vokálnemu kvartetu In The Spirit.  S kvartetom stihla akurát tak ukázať svoj prenikavý talent - už o dva roky podpísala vlastnú nahrávaciu zmluvu s legendárnou značkou Verve Records, a stala sa súčasťou najexkluzívnejšieho katalógu. Debutový album "Salt" vyšiel v roku 2003, a dovtedy málo známa speváčka sa s ním dostala na druhé miesto Billboard Contemporary Jazz Chart.

Vďaka svojej jedinečnej interpetácie soulu a jazzu ihneď získala priazeň publika aj kritikov, ktorí ju porovnávali so speváčkami ako Anita Baker, Regina Belle, Cassandra Wilson, a Tracy Chapman. Zrodila sa nová hviezda, ktorá navyše nielen spieva, ale je aj autorkou časti svojho repertoáru. Ďalšie albumy Lizz Wright “Dreaming Wide Awake” z roku 2005, a “The Orchard” z roku 2008 sa už dostali na prvé miesto Billboard Contemporary Jazz Chart.

Medzitým Lizz Wright hosťovala na albumoch velikánov ako Joe Sample, Toots Thielemans, David Sanborne a Amos Lee, a v rámci špeciálneho projektu na počesť skupiny The Band sa objavila v spoločnej skladbe s Jakobom Dylanom.

Jej nový album dostal názov “Fellowship”, a sčasti naznačuje návrat Lizz ku svojim koreňom, ku gospelovej hudbe a k spirituálom. Na albume hosťujú Angélique Kidjo a Meshell Ndegeocello, hlavným spolupracovníkom ostáva skladateľ Toshi Reagon, známy aj z predošlých albumov Lizz Wright. “Fellowship” vychádza v septembri, na BJD sa táto geniálna speváčka predstaví v rámci turné k novému albumu. Na bratislavské obecenstvo čaká up-to-date umelkyňa vo vrcholnej forme.