Cuba

Tiempo Libre je jedným z najhorúcejších afro-karibských kapiel. Kubánska skupina z Floridy bola už trikrát nominovaná na cenu Grammy. Je oslavovaná pre svoju sofistikovanú, neodolateľnú  tropickú hudbu, zmiešanú z jazzových harmónií, latin rytmov, a súčasnej hudby.

Jednou z najznámejších a najuznávenejších kubánskych jazzových pianistiek je Lillia Expósito, známa ako Bellita. Bellita je navyše vynikajúca peváčka, skladateľka, a perkusionistka. Na náš festival príde so skupinou Jazztumbatá a špeciálnym hosťom Glendou. 

Tento rok na BJD bude hrať nielen teraz najslávnejší kubánsky pianista Chucho Valdés, ale aj ten budúci najslávnejší. Ešte ani nie tridsaťročný supertalent a volá Harold López-Nussa, narodil sa v hudobníckej rodine v Havane. Je synom bubeníka Ruya López-Nussu a synovcom slávneho pianistu Ernana López-Nussu. Harold Lopez-Nussa je napoli Francúz, preto sa prednedávnom natrvalo usadil v Paríži.

Chucho Valdés je kubánsky pianista, skladateľ a kapelník. Ako tridsaťročný sa stal nesmrteľným - založil skupinu Irakere, legendu kubánskeho latin jazzu. Chucho je synom Beba Valdésa, taktiež pianistu a slávneho umeleckého riaditeľa havanského nočného klubu "Tropicana".

Afrokubánsky jazzový bubeník Ignacio Berroa sa narodil v Havane. Keď v roku 1980 emigroval do New Yorku, ihneď dostal ponuku od Dizzieho Gillespieho a hrával s ním ďalších desať rokov.

Julio Baretto sa narodil v roku 1967 v Guanabacoa na Kube. Absolvoval Národnú hudobnú školu. Hral s významnými jazzmanmi (Gonzalo Rubalcaba, Omar Hernandez, Ron Carter, Charlie Haden, Miroslav Vitouš, John Patitucci, Buster Williams, David Sanchez, Chucho Valdes, Steve Coleman).