Swing Out Sister

GB

Swing Out Sister je britská jazz-popová skupina, ktorá svoju už vyše dvadsaťročnú kariéru odštratovala v roku 1986 celosvetovým megahitom "Breakout". Na štartovaciej čiare svojho štýlu stáli spolu s Matt Bianco, ale na rozdiel od nich sa už začiatkom 90tych rokov odklonili od elektronického popového soundu, a inšpirovali sa jazzom, soulom a funkom 60tych a 70tych rokov. 

Swing Out Sister je duo, ktoré svoju dráhu začalo ako trio v zostave Andy Connell (klávesy), Martin Jackson (bicie), a Corinne Drewery (spev). Connell a Jackson už predtým hrali spolu v novovlnných skupinách A Certain Ratio a Magazine, Drewery bola modelkou a módnou návrhárkou.

Debutový album "It's Better to Travel" sa v roku 1987 ocitlo na špici hitparád na celom svete, aj v rodnom Anglicku. Album bol vtedy novátorským mixom jazzu and elektropopu, so živými dychmi, bicími, a xylofónmi. Swing Out Sister sa ihneď zaradili do exkluzívnej partie k Sade, Matt Bianco, a Style Council. Album bol v Amerike nominovaný na Grammy v dvoch kategóriách. Počas nahrávania druhého albumu skupinu opustil bubeník Martin Jackson, ktorý sa pridal k Frankovi Zappovi.

Druhý album "Kaleidoscope World" vyšiel v roku 1989, s nadšeným prijatím publika aj kritikov. Swing Out Sister už na tomto albume naznačili ústup od modernistického popového zvuku, a začali znieť viac jazzfunkovo, viac retro. Najväčšou inšpiráciou sa pre nich stali Stevie Wonder, The Jackson Five, a ich doba.

Swing Out Sister odvtedy vydali ďalších šesť albumov. V hudobných časopisoch nedostali nikdy menej ako štyri hviezdičky z piatich. Pesnička z filmu Štyri svadby a jeden pohreb sa stala ich ďalším svetovým hitom.

Swing Out Sister sú už dvadsať rokov stálicou príjemne počúvateľného, svižného, tanečného, a moderného jazzu. Nový album vydali vo februári 2008, na jar absolvovali aj vyčerpávajúce japonské a ázijské turné. Na BJD vystúpia so špeciálnou akustickou verziou svojho aktuálneho programu, na pódiu s dvoma speváčkami, gitarou, klavírom, a perkusiami.