Singas Project

HU

ZoZo / Zoltan Csernak - klávesy
Kores / Kornel D. Szabo - basová gitara, spev
Ádám / Adam Sinkovics - saxofón, distortion
Csabi / Csaba Czimerman - bicie, perkusie
Dalma / Dalma Berger - spev

Už niekoľko rokov patria maďarskí hostia na BJD medzi najväčšie prekvapenia festivalu. Jazz má u našich južných susedov silné podhubie - nielen klasický, ale aj ten súčasný, ktorý prináša mladá hudobnícka krv. Na čele zástupu nových, vzrušujúcich umelcov je Singas Project z historického mesta Pécs (Päťkostolie), ktoré bude onedlho oficiálnym hlavným mestom európskej kultúry.

Singas Project je pod vplyvom swingu, acid jazzu, break'n'bossa, triphopu a folku, ale aj klasického jazzu, world music, súčasnej vážnej hudby a elektroniky. Krédom projektu je miešanie tradícií a experimentu. Kompozície z nového, tohtoročného albumu "This is the Theatre Honey" sú hlboké, progresívne a dynamické, bonusom na koncertoch je vizuálna sekcia, a predovšetkým speváčka Dalma Berger.

Dalma je mimochodom speváčkou aj v dvoch ďalších kapelách, ktoré v rámci svojich žánrov búrajú hranice a konvencie - v prípade Realistic Crew ide o triphop a broken beats, Esclin Syndo je zas jedinečným zjavom na maďarkej rockovej scéne.

Singas Project sa objavili tak na legendárnej výberovke Café del Mar, ako aj na medzinárodných jazzových, aj elektronických festivaloch. Nujazz znie v ich podaní ako čerstvý vietor nad neprebádaným územím - čo je v posledných rokoch skôr výnimkou ako pravidlom na tejto scéne.