Maria Joao Quintet

P

Maria Joao - spev
Mario Laginha - klavír
Julian Arguelles - soprán a tenor saxofón
Helge Norbakken - perkusie
Alexander Frazao - bicie nástroje

Maria Joao je jazzová speváčka svetového formátu, ktorej koncert bude iste jedným z najväčších zážitkov Bratislavských jazzových dní. Na Slovensku jej meno nie je mediálne známe, a to napriek tomu, že na západe je hviezdou jazzových festivalov a klubov už dve desaťročia. Jej hlas je fenomenálny, nikým nezameniteľný. Jazz chápe po svojom - keďže je portugalčanka, v jej pesničkách silno cítiť vplyv fado, a brazílskej hudby.

Počas svojej kariéry spolupracovala s množstvom kreatívnych, osobitých hudobníkov so svojským prístupom k jazzu. Oslovil ju napríkad japonský guru freejazzu Aki Takase, ale aj legendárny Gilberto Gil, či rakúsky "humoristi" Saxofour. Niekoľko ďalších mien z notesu Marie Joao: Trilok Gurtu, Manu Katché, Ralph Towner, Joe Zawinul. Od roku 1983 vydala šesťnásť albumov, štvrtina z nich uzrela svetlo sveta vďaka renomovanej jazzovej značke Verve records.

Dlhoročným spoluhráčom a hudobným partnerom Marie Joao je pianista Mário Laginha, s ktorým spolupracuje už pätnásť rokov. Ich spolupráca je nielen plodná, ale aj výnimočná - svoju podmanivú silu a originalitu ukázali aj na ostatnom spoločnom albume Chocolate, za ktorý dostali hlavnú cenu portugaleskej hudobnej akadémie.