Djabe

HU

Atilla Égerházi (gitara)
András Sipos (spev, perkusie)
Tamás Barabás (basová gitara)
Szilárd Banai (bicie)
Ferenc Kovács (husle, trúbka, krídlovka)
Zoltán Kovács (klávesy)

Renomovaná maďarská skupina vznikla v roku 1995, založili ju Égerházi a Sipos. Djabe vydali sedem albumov a jednu koncertnú videokazetu (CD debut vyšiel v roku 1996). Je laureátom maďarskej hudobnej ceny Zlatá Žirafa v kategórii jazz a world music a získala niekoľko dalších ocenení. Na najnovšom, šiestom albume Update hostuje prominentný britský jazzman, saxofonista Ben Castle, ktorý spolupracoval s Brand New Heavies, Stevom Hackettom a pod. 

V súčasnosti hrá Djabe smooth jazz s prvkami world music, podobný hudbe, aká vychádzala na labeli GRP.

Atilla Égerházi (1966) začal hrať na gitare v trinástich, založil skupinu Novus Jam, ktorá hrala trinásť rokov a vydala dva albumy. András Sipos (1954) spolupracoval ako perkusionista so známymi maďarskými popovými kapelami (LGT, Illés, Neoton). Vyštudoval herectvo, hrá v jednom z najznámejších divadiel v Budapešti Víginház, kde je hviezdou niekoľkých muzikálov. S Égerházim sa zoznámil v skupine Novus Jam. Najaktívnejším skladateľom je Tamás Barabás (1972), ktorý bol členom známej skupiny Tea (na BJD hrali v roku 1991).

"Slovo Djabe znamená v jazyku afrických Ašantov sloboda. Nehladiac na to, či vás táto hudba oslobodí alebo nie, jedna vec je zaručená: Tento mix štýlov vás unesie z Maďarska a prevedie cez rôzne územia kultúrnych štýlov a vplyvov." (Budapest Week, 22. septembra 2000).