Al Jarreau

USA

Jeho unikátny hlasový prejav je jedným z najdrahocennejších pokladov hudobného sveta. Vďaka svojmu inovatívnemu spevu je vzrušujúcim, a úspešným umelcom už vyše 40 rokov. Okrem množstva medzinárodných ocenení, zlatých a platinových platní, a vlastnej hviezdy na Hollywood Walk of Fame je držiteľom aj siedmych ocenení Grammy. Je jediným spevákom, ktorý dostal Grammy v troch kategóriách - jazz, pop, a r&b.

Mladý Al Jarreau dlhú dobu spieval len pre radosť - na univerzite napríklad so svojou skupinou The Indigos. Po skončení školy sa presťahoval za prácou do San Francisca, kde začal spievať v malom jazzovom klube, s doprovodným triom vedeným Georgeom Dukeom. V roku 1967 sa dal dokopy s gitaristom Juliom Martinezom, a vypracoval sa na lokálnu hviezdu v Los Angeles, vrátane celoamerických televíznych vystúpení.

V roku 1975 ho konečne objavilo aj silné vydavateľstvo Warner Bros. - debutový album Wet Got By priniesol obrovský medzinárodný úspech tak u kritikov, ako aj u poslucháčov. Odvtedy Al Jarreau vydal ďalších dvadsať albumov, aktuálny Love Songs na začiatku tohto roku.

Svoj predposledný album Givin It Up nahral s Georgeom Bensonom. Ich spoločné CD sa v Spojených štátoch dostalo na prvé miesto jazzovej hitparády, ako ovšem predtým už päť ďalších albumov od Al Jarreau. Ostatné boli vždy v najlepšej desiatke, z toho štyrikrát na druhom mieste. V posledných rokoch vydáva na slávnej značke GRP records.

Umelecky aj komerčne najúspešnejším albumom jeho kariéry bol "Breakin' Away" z roku 1981, obsahujúci aj svetový megahit "We're in This Love Together". Koncertoval s velikánmi ako Joe Sample, Kathleen Battle, Miles Davis, David Sanborn, Rick Braun, a George Benson.