Miroslav Vitouš & Jiří Stivín

USA

Dvaja muzikanti, ktorí sú živými legendami nielen pre fanúšikov jazzu. Poznajú sa od 60-ich rokov, no spoločný koncert Miroslava Vitouša a Jiřího Stivína je zriedkavou, výnimočnou udalosťou. 

Životopis Miroslava Vitouša by mohol mať stovky strán. Slávny hráč na kontrabas po emigrácií do Spojených štátov spoluzakladal kultovú skupinu Weather Report. Neskôr hrával s hudobníkmi ako Miles Davis, Duke Ellington, Chick Corea, Herbie Hancock, a s množstvom ďalších jazzových velikánov. Popri Janovi Hammerovi je prvým východoeurópskym jazzmanom, ktorý sa výrazne presadil v kolíske jazzu. Svoj hviezdny štandard drží dodnes, stále je fantastickým basgitaristom a hráčom na kontrabas.

Jiří Stivín je nekorunovaným králom jam session. Flautista, multiinštrumentalista, skladateľ, uznávaný hudobný pedagóg je stredoeurópskym fenoménom jazzu. Stivín je navyše silno interaktívnym muzikantom, ako takmer hudobný klaun na pódium prináša odľahčenosť, úsmev, a dobrú náladu.

Vitouš a Stivín vynikajú v spoločnom komponovaní počas improvizácie, výsledkom je vždy lákavý, čerstvý, fantastický súčasný jazz. Najlepšie to vystihol uznávaný publicista Ondřej Konrád: “Navonok sa chytali zmien dynamiky, nahodených melódií, či naznačených smerov toho druhého. Udržiavali očný kontakt. Znela hudba vznikajúca a zanikajúca v daný okamih, esencia jazzu. Vitouš sa Stivínom, ktorí ešte len dospievali, keď voľná improvizácia v duu prichádzala do módy, v nej dnes zúročujú cennú skúsenosť. To, ako nimi na koncerte "prechádzala hudba", bolo osviežujúce.”

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa omladzujeme, každým rokom predstavujeme nové, čerstvé talenty z celého sveta. Výnimka potvrdzuje pravidlo: sme šťastní že na našom festivale spolu zahrá dvojica, ktorá má za sebou dokopy vyše sto rokov skúseností, slávy a koncertovania.