Jamison Ross

USA

Jamison Ross je novou hviezdou amerického jazzu. Nielen preto, lebo je spievajúcim bubeníkom: Jamison Ross je famózny bubeník a fantastický spevák, víťaz najprestížnejšej medzinárodnej jazzovej súťaže, ktorá nesie meno Theloniusa Monka.

Jamison Ross začínal v kapele svojho deda, už ako teenager vynikal v obidvoch svojich disciplínach. Jazz študoval doma na Floride, neskôr v New Orleans, kde dodnes žije. Prvé profesionálne angažmá dostal od speváčky, lauerátky ceny Grammy Carmen Lundy, s ktorou ako bubeník nahral dva albumy. Jamison Ross sa na dva roky stal aj koncertným členom legendárnej skupiny Snarky Puppy, jeho hra je zachytená na nahrávke “Family Dinner Vol. 2”.

Vďaka víťazstvu v súťaži Thelonius Monk International Jazz Competition dostal od Concord Jazz šancu nahrať sólový album, na ktorom sa predstavil aj ako spevák. Album “Jamison” vyšiel v roku 2015 a spôsobil rozruch na americkej jazzovej scéne. Magazín Vanity Fair ho označil za najlepšieho speváka v zozname senzačných mladých jazzových umelcov. Album bol nominovaný na cenu Grammy v kategórií Najlepší vokálny jazzový album

V tomto roku Jamison na značke Concord Jazz vydal svoj druhý album “All For One”. Kritici prestížneho jazzového magazínu Downbeat ho v júni ho zvolili za najlepšieho mladého speváka roku 2018, vyhral kategóriu “Rising Star - Male Vocalist”. Na jazzáky prichádza Jamison Ross v ideálnom momente, v roku keď sa definitívne stal superhviezdou v Spojených štátoch.