Jazz Jamaica All Stars

GB

Gary Osby (kontrabas, líder), Mary Pearce (spev), Andy Sheppard (tenorsax, sopránsax), Patrick Clahar (tenorsax), Jason Yarde (altsax), Ingrid Laubrock (altsax), Ray Carless (barytónsax), Kevin Robinson (trúbka), Noel Langley (trúbka), Claude Deppa (trúbka), Sean Corby (trúbka), Harry Brown (trombón), Andy Grappy (tuba) Barnaby Dickinson (trombón), Trevor Miles (trombón), Alex Wilson (klavír, klávesy), David Okumu (gitara), Joseph Uter (perkusie), Kenrick Rowe (bicie)

Dvadsaťčlenná (!) skupina známeho basistu Garyho Crosbyho, ktorú ju založil v roku 1991 a na big band sa rozrástla v roku 1999. Spája hudobníkov troch generácií (od 24 do 72 rokov) a odpovedá na otázku, ako by vyzeral jazz, keby mal korene na Jamajke a nie v Amerike. Tento orchester hrá s jazzovou dikciou ska, mento, karibskú hudbu a samozrejme reggae (skrátene skazz - ska + jazz). 

Jazz Jamaica All Stars sa stretáva s nadšeným prijatím kritiky i poslucháčov. Podľa denníka The Guardian je posledný album skupiny Massive (Dune Records) jedným z najlepších jazzových albumov roku 2001. Naživo občas JJAS hrávajú s titanom britského jazzu, saxofonistom Courtneyom Pineom (na BJD vystupoval v roku 1988).

Skupina má v repertoári vlastné kompozície, jamajské ľudové skladby aj originálne zaranžované jazzové (a nielen jazzové) skladby (H. Hancock, W. Shorter, H. Masakela, Light My Fire od The Doors). Jazz Jamaica All Stars je zároveň príležitosť pre tých, ktorí si chcú na Bratislavských jazzových dňoch zatancovať.

Kontrabasista, skladateľ, producent, aranžér, kapelník a hľadač talentov Gary Crosby (1955) je jedna z najvýznamnejších londýnskych umeleckých osobností. Narodil sa v Londýne ako dieťa jamajských rodičov. Jeho strýko je legendárny gitarista Ernest Ranglin, ktorý tiež fúzuje jamajskú hudbu s jazzom. Crosby je spoluzakladateľ jednej z najvýznamnejších britských jazzových skupín Jazz Warriors (polovica 80. rokov). Hral s mnohými jazzmanmi tých najzvučnejších mien (Courtney Pine, Ernest Ranglin, Art Farmer, Larry Coryell, Gary Bartz, Stanley Turrentine, Sonny Fortune, Johnny Griffin a mnohí ďalší).

Okrem Jazz Jamaica All Stars je lídrom troch skupín (Gary Crosby's Nu Troop, Jazz Jamaica a Guava). Velmi činorodo zamestnáva mladé talenty a na druhej strane hudobníkov v penzijnom veku (jasná je analógia s Ry Cooderom a tým, čo urobil pre starnúcich kubánskych hudobníkov v projekte Buena Vista Social Club). V rámci projektu - workshopu Tommorow's Warriors pomáha k sebarealizácii hudobníkom, tanečníkom, výtvarníkom a spisovateľom. Je spolumajiteľom labelu Dune Records, kde vyšiel aj prvý a zatiaľ jediný album Jazz Jamaica All Stars.